رسيدگي به مشكلات مشاغل مزاحم و آلاينده سطح شهر مشهد
 

امروزه لفظ واژه استاندارد فقط به تولیدات کارخانه ای منحصر نمی شود بلکه شامل همه مواردی است که مستقیم یا غیرمستقیم به زندگی ما مربوط است. از قد و وزن بچه هایی که به دنیا می آیند گرفته تا کیفیت و کمیت غذاها، بیلچه ای که با آن باغچه را زیر و رو می کنیم تا خوردن روزانه نمک و … البته اندازه میزهای کار و اتاق کار و دوری و نزدیک ما به رایانه و نور محل کار و … که به گمان محققان رعایت نکردن این شرایط به افزایش بازده کاری و دیر خسته شدن ما منجر می شود. این مقاله را چنان چه شاغلید حتما بخوانید و اگر، هم در محل کارتان و هم در خانه از رایانه استفاده می کنید با دقت بیشتری بخوانید؟
به روشنی معلوم نیست که متولی قانونی اتاق کار در کشور ما کدام مرجع و یا سازمانی است اما این مورد در اروپای غربی و امریکا هم استاندارد دارد و هم به طور قانونی در محیط های کار پیگیری و اجرا می شود.
‌● اتاق کار
▪ این اتاق باید دست کم یک پنجره داشته باشد و در صورت امکان بهتر است در ساخت اتاق های کار از درهای شیشه ای یا دیواره های شیشه ای یا مریی استفاده شود.
▪ برای دسترسی آسان تر به وسایل درون اتاق کار بهتر است جلوی درها و کشوهای میز و قفسه، ۸۰ سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد.
▪ دیوارها و سقف اتاق ها بهتر است رنگ روشن اما مات داشته باشند و از سفید یکدست خودداری شود.
▪ درجه گرمای مناسب در اتاق کار بین ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد پیشنهاد می شود. گرمای بیش از ۲۶ درجه بر روی قدرت تمرکز و حواس تاثیر منفی خواهد داشت.
▪ بهترین درصد رطوبت هوا در اتاق های کار بین ۳۰ تا ۶۵ درصد است و مناسب ترین درصد رطوبت بین ۵۰ تا ۶۵ است.
▪ هوای اتاق کار باید به گونه ای مرتب با هوای آزاد و تازه تهویه و در عین حال از ورود باد جلوگیری شود.
▪ گیاهان داخلی و گاه تزیینی، هوای درون اتاق کار را مطبوع تر می کنند.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه 1390/11/20ساعت 22:33  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
براساس اصول Feng Shui ، انسداد انرژی در هر محیطی ناشی از سه عامل آلودگی فیزیکی، انرژی ساکنان قبلی و انباشتگی و درهم ریختگی است
    ساماندهی محیط کار زیربنای پیاده سازی سیستم های نوین مدیریتی مانند مدیریت کیفیت، محیط زیست، ایمنی و بهداشت حرفه ای است.
    این اقدام مجموعه ای از عملیات و فعالیتهایی به ظاهر ساده است و به دلیل همین سادگی همیشه خطر نادیده گرفتن در آن وجود دارد.
    نکته مهمی که در این فرایند وجود دارد و باید به عنوان یک فرهنگ اساسی در محیط کار نهادینه شود این است که همه کارکنان در تمامی سطوح می بایست احساس کنند که ساماندهی محیط کار یک مسئولیت اضافی و فوق العاده نیست بلکه بخشی از کار روزمره آنان محسوب می شود و کاری نیست که عده ای دیگر مسئول و موظف به اجرای آن باشند.
    ژاپنی ها پس از پایان جنگ جهانی برای ساماندهی کشورشان از برنامه مدون شده ای به نام Five S استفاده کردند که نتایج چشمگیر فراوانی داشت و پس از آن بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از آن استفاده کردند.
    Five S مخفف5 کلمه ژاپنی است که با حرف S شروع می شود، این کلمات عبارتند از:
    1- SEIRI 2- SEITON 3- SEISO 4- SEIKETSO 5- SHITSUKE
    این برنامه دارای5 مرحله است و به عنوان اصول پنجگانه مطرح  می شوند.
    
ادامه مطلب
  نوشته شده در  سه شنبه 1390/11/11ساعت 22:38  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

آيا مي‌دانيد؟ روغن مورد استفاده در موتور خودرو، هيچ وقت فرسوده يا مستهلك نمي‌شود و تنها به دليل گردش در قطعات داخلي موتور، كثيف مي‌شود؛ به طوري كه به هنگام گردش در داخل موتو ، مواد آلاينده و سمي ‌را از آن گرفته و با خود حمل مي‌كند.

همچنين در هنگام خريد، به برچسب‌هايي كه بر روي ظروف حاوي روغن موتور وجود دارد توجه كنيد. معمولا روي اين برچسب‌ها هشدارهايي مبني بر خودداري از تماس طولاني‌مدت روغن سوخته با پوست دست و بدن وجود دارد.
نتايج يك طرح مطالعاتي كه در آزمايشگاه و بر روي حيوانات انجام گرفته است، نشان داده كه روغن سوخته موتور مي‌تواند باعث سرطان پوست شود.
لازم است مكان‌هايي كه درمعرض اين روغن سوخته قرار گرفته‌اند، با استفاده از آب و يك پاك‌كننده قوي شسته شود. به خاطر داشته باشيد، دفع نامناسب اين روغن سوخته باعث راه يافتن آن به درون درياچه‌ها، جويبارها و آبراهه‌ها شده و ضمن تخريب محيط زيست، موجب آلودگي شديد آب آشاميدني خواهد شد.
آيا مي‌دانيد؟
تنها يك گالن روغن (يعني مقداري كه در هر بار عوض‌كردن روغن ماشين از آن تخليه مي‌شود‌) مي‌تواند باعث آلودگي يك ميليون گالن آب پاكيزه شود.
اين مقدار آب مي‌تواند نياز سالانه 50 نفر را به آب تأمين نمايد و يا با آن زمين بايري به مساحت 40 هزار مترمربع را آبياري نمود. اين در حالي است كه اين مقدار، مي‌تواند آب مورد نياز يك گياه را براي مدت 100سال تأمين كند.

  نوشته شده در  سه شنبه 1390/06/22ساعت 11:52  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

روزنامه شهرآرا- مورخ ۲۱/۶/۹۰

هجوم خودروها و شلوغي سرسام آور خيابان‌ها، اگر چه به افزايش ترافيك شهري و مشكلات ناشي از آن دامن زده است اما اين ارابه هاي آهني، متهمان رديف اول آلودگي هوا در دومين كلانشهر ايران هم به شمار مي روند. اين در حالي است كه فعاليت بيش از 50 درصد مشاغل آلاينده و مزاحم در شهر مشهد به واسطه حضور ده ها هزار خودرو يي است كه به جز آلودگي هوا، بساط مزاحمت‌هاي ديگري را هم براي مشهدي ها پهن كرده اند...

بر اساس اظهارات دبیرکمیسیون بند20 شهرداری مشهد، برای نخستین بار در کشور، فعالیت صنوف مزاحم و آلاینده مشهد استانداردسازی مي‌شود. حريربافان مي‌گويد: «با توجه به ضرورت و نیاز مردم به برخی از مشاغل آلاینده در سطح شهر، با تشکیل کارگروه استانداردسازی در مشهد، شرایط حضور این مشاغل در سطح شهر فراهم خواهد شد».
هم‌اكنون 28عنوان شغلي در زمره مشاغل آلاینده مشهد به شمار می‌روند كه در مرحله نخست اجرای طرح استانداردسازي صنوف مزاحم و آلاينده، آیین‌نامه استانداردسازی 5‌شغل تهیه و تنظیم شده است.
به گفته حريربافان و بر اساس آیین‌نامه استانداردسازی صنوف آلاینده، کلیه صنوف متقاضی فعالیت در سطح شهر ملزم به بهره‌گیری از ماشین‌آلات و ابزار و دستگاه‌های مدرن هستند و در كنار اين موضوع بايد، مجوز و مدرک مهارت فنی را در زمينه شغلي مورد نظر طي نمايند.
رعایت ضوابط و متراژ مصوب صنف متقاضی و همچنين رعایت بهداشت شخصی و محیط حرفه‌ای و رعايت الزامات ایمنی در کار از جمله شرايط حداقلي است كه صنوف آلاينده و مزاحم در شهر مشهد بايد براي فعاليت خود دارا باشند.
براي جلوگیری از افزايش مشاغل آلاينده و مزاحم در سطح شهر، فعاليت تعداد واحدهاي صنفي سقف مشخص و معيني دارد كه بايد براي اين فعاليت‌ها، مجوزهاي لازم از مراجع ذيصلاح كسب شود.
براساس اعلام دبیر کمیسیون بند20 شهرداری مشهد، ظرفيت اين كلانشهر براي فعاليت واحد‌هاي صنفي باتری‌سازي، استارت و دینام خودرو 488 واحد مي‌باشد. همچنين 274واحد صنفي در زمينه برق اتومبیل مي‌توانند خدمات خود را به مشهدي‌ها ارائه دهند.
با توجه به حضور خودروهاي پرشمار در دومين شهر پرجمعيت ايران، تعداد 410واحد تعمیر و فروش لاستیک به عنوان سقف اين صنف تعيين شده است، در حالي كه فعاليت 656واحد تعمير و فروش دوچرخه و موتورسیکلت در اين شهر، به عنوان سقف فعاليت واحد‌هاي صنفي مربوطه مي‌باشد. به گفته دبيركميسيون بند 20 شهرداري مشهد، 40واحد شیشه و آینه اتومبیل در سطح شهر می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط استانداردسازی، فعالیت داشته باشند.
آن گونه كه مسئولان امر مي‌گويند، براي تمام صنوف جهت تطبیق واحد خود با استانداردهای لازم، مهلت مشخصي تعيين شده است و کلیه مالکان واحدهای استیجاری طي یک سال و مالکان واحدهای ملکی طي 2 سال، فرصت دارند تا با رعايت استانداردهای لازم براي فعاليت واحد صنفي خود در سطح شهر مشهد، مجوز‌هاي لازم را كسب نمايند.

  نوشته شده در  دوشنبه 1390/06/21ساعت 14:13  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

شهرنشینی مزایا و معایب خاص خود را دارد وآلودگی صوتی كه خاص زندگی ماشینی است، بدون اینکه شهروندان شهرهای بزرگ متوجه آن باشند، سلامت روانی و آرامش روحی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وجود فرودگاه‌ها و راه آهن در محیط شهری، خودروهای فرسوده، تردد خودروهای سنگین در نواحی مسکونی، ساختمان‌سازی و نیز نبود بزرگراه‌های استاندارد از مهم‌ترین مواردی است که نقشی تعیین کننده در ایجاد آلودگی صوتی دارند. بسیاری از منابع آلاینده صوتی شهرها، اصناف و واحدهای تولیدی، به دلیل نبود نظارت کافی در مراکز اصلی شهر و اماکن مسکونی و پر جمعیت مشغول فعالیت هستند.
صدای چکش صافکارها و زوزه مته کارگاه‌های نجاری و صدای پتک آهنگری و شلوغی تعمیرگاه‌های خودرو به سر و صدای شهر می‌افزاید. علاوه بر این‌ها، منابعی سرگردان در کل شهر وجود دارند که آلودگی صوتی را افزایش می‌دهند. صدای ناموزون بوق و صدای موسیقی خودروها، امروز به یکی از بخش‌های جدانشدنی زندگی روزمره شهروندان تبدیل شده است. در این بین، نباید موتور سیکلت‌ها را فراموش کرد. در شهری مثل تهران، 50 درصد آلودگی صوتی ناشی از تردد موتور سیکلت‌هاست. به تمام این صداها زنگ‌های گوشخراش برخی تلفن‌های همراه را نیز بیفزایید. حاصل این صداهای ناهمگون و دلخراش، تشویش و پریشانی ذهن و عصبی‌شدن افرادی است که مجبورند، برای انجام کارهای شخصی و شغلی خود در سطح شهر تردد کنند.
آلاينده هاي صوتی امواج ناخواسته‌ای هستند که تحت شرایط مکانی و زمانی خاص، بر فعالیت موجودات زنده به ویژه انسان تاثیر می‌گذارند و ممکن است با ایجاد عوارض متعدد جسمی و روحی، آرامش و راحتی انسان را سلب کنند. قرار گرفتن مداوم در معرض سر و صدا باعث از دست رفتن شنوایی می شود. از دست رفتن قدرت شنوایی به‌تدریج صورت می‌گیرد و اثر این فرآیند بی‌درد، دايمی و برگشت‌ناپذیر است. البته آسیب به شنوایی، تنها یکی از عوارض آلودگی های صوتی است. چنانچه فردی به طور پیوسته طی 8 ساعت در معرض سر و صدای بالای 70 دسی‌بل قرار گیرد، فشار خون وی تا 5،10 میلی متر جیوه افزایش می‌یابد. افزایش فشار خون، انقباض عروق (به‌دلیل استرس و افزایش سطح آدرنالین خون)، افزایش خطر ابتلا به امراض قلبی، عروقی از عوارض سر و صداست. همچنين سوزش و زخم معده، سوء هاضمه نيز از دیگر عوارض آن مي‌باشد.
برخی مشکلات روانی نیز بر اثر سر و صدای بیش از حد به وجود می‌آیند. عوارض روانی مانند کم‌خونی، کج‌خلقی و زود‌رنجی، تحریک رفتارهای ضد‌اجتماعی، خشونت‌طلبی، افزایش نرخ حوادث کار، مختل شدن رشدشناختی، استرس و افسردگی، پرخاشگری، کاهش تمرکز و بازده کاری هر یک بر حسب میزان آلودگی صوتی محیط و تداوم آن در انسان به وجود می‌آید. ایجاد مشکلات یادگیری در کودکان از دیگر آثار بد این نوع از آلودگی است. آلودگی صوتی، آنچنان خطر آفرین است که بر اساس برخی پژوهش‌ها حتی می‌تواند احتمال خودکشی در افراد را نيز افزایش دهد. حتی در تحقیق جالبی درباره تاثیر سر و صدا بر میزان پرخوری افراد در دانشگاه پنسیلوانیا مشخص شد؛ گروهی که در معرض صدا قرار داشتند، دو برابر گروه دیگر غذا خورده‌اند. پس می‌توان گفت چاقی هم از عوارض اين آلودگی است.

  نوشته شده در  دوشنبه 1390/06/21ساعت 11:51  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
روزنامه شهرآرا- مورخ ۲۳/۰۳/۸۹

نوزدهم خرداد 1378 بود كه در جلسه هيئت وزيران، آيين نامه پيشنهادي سازمان حفاظت از محيط زيست به استناد ماده 27 قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا ( كه در سال 74 به تصويب رسيده بود) در13 ماده به تصويب رسيد.

در ماده يك اين آيين نامه اجرايي، آلودگي صوتي در 7 بند تعريف شده است كه اين تعاريف به شرح زير مي باشد:
1- صدا يا صوت، عبارت است از امواج طولي كه از ارتعاش سريع اجسام و مواد اعم از جامد، مايع و گاز توليد مي‌شود.
2- آلودگي صوتي عبارت است از پخش و انتشار هر گونه صوت و صدا و ارتعاش بيش از حد مجاز و مقرر در فضاي باز (‌غير‌سر پوشيده).
3- حد مجاز آلودگي صوتي كه استاندارد آلودگي صوتي هم ناميده مي‌شود ،‌عبارت است از ميزان و مشخصات ويژه‌اي كه با توجه به اصول حفاظت از ‌محيط زيست و برمبناي واحد اندازه‌گيري صدا براي منابع مولد آلودگي صوتي و فضاي مورد انتشار و محيط‌هاي مختلف تعيين مي‌شود.
4- واحد اندازه‌گيري صدا يا صوت، دسي بل مي‌باشد.
5-عامل آلودگي صوتي كه به اختصار عامل آلودگي نيز ناميده مي‌شود، عبارت است از هر شخص حقيقي كه اداره يا تصدي منابع ثابت و هدايت منابع‌سيار مولد آلودگي صوتي را خواه براي خود، يا به نمايندگي از طرف شخص يا اشخاص حقيقي ديگر بر عهده داشته و يا شخصا به طرق مختلف، عامل‌ايجاد آلودگي است.
6- منابع و كانون‌هاي آلودگي صوتي كه به اختصار منابع آلوده كننده ناميده مي‌شود عبارتند از:
الف - نيروگاه‌ها و پالايشگاه‌ها
ب - كارخانه‌ها و كارگاه‌ها
ج - وسايل نقليه موتوري اعم از هوايي، دريايي، زميني و زير زميني
د - فرودگاه‌ها، پايانه‌هاي حمل‌و‌نقل و توقفگاه‌هاي دائمي وسايل نقليه موتوري
هـ - تعميرگاه‌هاي وسايل نقليه موتوري و آن دسته از واحدهاي صنفي كه فعاليت آن‌ها با آلودگي صوتي همراه است.
و - ميادين تير و محله‌هاي تمرين نظامي.
ز - ساير منابع مانند ژنراتورها و موتورهاي توليد برق ، استقرار بلندگوها در اماكن عمومي و محوطه‌هاي غير سرپوشيده، مباشرت به هر عمل يا ترك‌عمل كه ايجاد آلودگي صوتي نمايد.
7- منظور از سازمان، سازمان حفاظت از محيط زيست و مقصود از قانون، قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا - مصوب 1374سوم ارديبهشت ماه 1374 مي‌باشد.
اما در ماده 2 اين آيين‌نامه اجرايي، مبادرت به هرگونه اقدامي كه موجبات آلودگي صوتي را فراهم نمايد ممنوع اعلام شده است. در عين حال در اين ماده آمده كه حد مجاز يا استاندارد آلودگي صوتي توسط سازمان‌حفاظت از محيط زيست و با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط تهيه و به تصويب شوراي عالي محيط زيست مي‌رسد.
وظيفه شناسايي منابع و كانون‌هاي آلودگي كه در بند(6) ماده (1) اين آيين نامه آمده است در ماده 3 آيين نامه به عهده سازمان حفاظت از محيط زيست مي‌باشد و در‌عين‌ حال تعيين ميزان آلودگي آن‌ها نيز بر اساس استانداردهاي‌تعريف شده است كه سازمان محيط زيست مي‌بايستي مراتب را به عامل يا عاملان منابع ياد شده اعلام نموده و مهلت مناسبي را براي رفع آلودگي تعيين ‌كند.
در اين ماده همچنين عاملين منابع صوتي آلوده مكلف شده اند در مهلت تعيين شده نسبت به رفع آلودگي صوتي اقدام نمايند.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  دوشنبه 1390/03/23ساعت 16:6  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

كلنگ پروژه انتقال گمرك مشهد كه از مصوبات دور نخست سفرهاي هيئت دولت به خراسان رضوي در فروردين‏ماه سال 85 بود، با گذشت بيش از پنج‌ سال با حضور رئيس كل گمرك ايران و با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي روز پنجشنبه به زمين‌زده شد.

رئيس كل گمرك ايران در اين مراسم اظهار داشت: گمرك مشهد با بيش از 100 ميليارد ريال سرمايه‌گذاري بخش خصوصي تا پايان امسال به محل جديد خود، واقع در نخستين شهرك ريلي شرق كشور منتقل خواهد شد.
به گزارش شهرآرا؛ عباس معمارنژاد افزود: شهرك ريلي اطلس كوير شرق، در 27 كيلومتري جاده فريمان كه گمرك مشهد نيز در اين مجموعه واقع مي‌شود، دومين نمونه در كشور است. وي گفت: در راستاي احداث گمرك مدرن، به‌جز وظايف حاكميتي گمرك، ساير فعاليت‌هاي اين نهاد به بخش خصوصي واگذار خواهد شد. وي با بيان اينكه از سرمايه‌گذاري‌هاي مشابه در اين زمينه حمايت مي‌كنيم، تصريح‌كرد: لازمه عملياتي شدن اين نوع سرمايه‌گذاري، جانمايي حداقل امكانات مورد نياز براي تشريفات گمركي است.
وي با اشاره به اينكه واردات ما در سال گذشته 455 ميليون دلار و حدود 3ميليون تن از چهارگمرك خراسان رضوي و 7/1 ميليون تن از گمرك دوغارون بوده است، گفت: اين رقم 42درصد صادرات كشور به مقصد افغانستان را نيز شامل مي‌شود.
وي گفت: محور ترانزيتي شرق مورد تاييد مقام معظم رهبري است و در اين زمينه هفته گذشته وزاري‌خارجه پنج كشور ايران، عمان، ازبكستان، قطر و تركمنستان موافقتنامه‌اي را مبني بر انتخاب مسير ترانزيت از شرق ايران امضا نمودند.
وي افزود: قرار است حجم كار گمرك شهيد رجايي را كاهش داده و به ساير گمركات كشور خصوصا خراسان رضوي واگذار كنيم.
رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي نيز در ادامه گفت: انتقال گمرك مشهد از مصوبات هيئت دولت بوده و دولت بايد از سرمايه‌گذاران خصوصي اين پروژه حمايت كند. فتحي‏پور افزود: اصلاح قانون گمرك در مجلس نيز به پايان رسيده و در شوراي نگهبان در حال بررسي است.
مديرعامل شركت اطلس كوير شرق نيز در ادامه گفت: در صورت تخصيص و ارائه تسهيلات، ساختمان‌ و امكانات مورد نياز گمرك مشهد را تا 6ماه آينده به مرحله بهره‌برداري مي‌رسانيم.
محمد طرحي با بيان اينكه تاكنون 100ميليارد ريال در اين زمينه، سرمايه‌گذاري صورت گرفته است، گفت: قرار بود يكي از بانك‌ها سه ميليارد و 700ميليون تومان تسهيلات به اين پروژه ارائه كند كه متاسفانه تاكنون اجرايي نشده است.
وي همچنين خاطرنشان‌كرد: درحالي‌كه بيش از 30درصد مبادلات اقتصادي كشور از مرزهاي خراسان‌رضوي صورت مي‌گيرد، اما تنها 3درصد فضاي نگهداري كالا در كشور به اين استان اختصاص دارد. وي ادامه داد: با ايجاد اين شهرك ريلي، بحث صادرات و واردات زير يك سقف محقق گرديده و همچنين كمبود فضاي نگهداري كالا در خراسان مرتفع خواهد شد.

  نوشته شده در  یکشنبه 1390/02/18ساعت 17:37  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

روزنامه شهرآرا- مورخ ۸/۲/۹۰

محله مقدم و باهنر، محله اي است كه به واسطه وجود كارخانه نخريسي هنوز هم به نام محله‌نخريسي معروف است. اين محله يك راسته دارد به نام راسته گاراژدارها. در گزارش‌هاي مختلفي كه از اين منطقه تهيه شده، به مشكلات ناشي از وجود مشاغل مزاحم و تردد ماشين‌هاي سنگين پرداخته شده است. ورود ما به محله نخريسي براي باز كردن پرونده‌اي جديد باعث مي‌شود نگاه تيزتري نسبت به اين مشكلات بيندازيم.

راسته گاراژدارها
راسته گاراژدارها را سراسر، تعميرگاه‌ها و فروشگاه‌هاي لوازم يدكي گرفته است. اين راسته كه خيابان كوشش نام دارد، يكي از نقاط مهم در مشهد است كه منطقه را تبديل به تعميرگاه بزرگي كرده است. تعميرگاهي كه هر روز ده‌ها ماشين وارد و از آن خارج مي‌شود. درحالي‌كه تنها چيزي كه از آن‌‌ها باقي مي‌ماند، آلودگي است و آلودگي.
پياده‌رو‌‌هاي شخصي، خيابان‌هاي اشغال
در اين محدوده ،علاوه بر تعميرگاه‌هاي خودروهاي شخصي، تعميرگاه‌هاي بزرگي مخصوص ماشين‌هاي سنگين وجود دارد كه تردد اين خودروها منطقه را تبديل به يكي از آلوده‌ترين مناطق مشهد كرده است. در حالي‌كه اين خيابان يكي از معابر اصلي سمت محله‌سيدي نيز به شمار مي‌رود، پياده‌رويي براي عبور و مرور افراد عادي ديده نمي‌شود. البته جسارت نباشد، پياده رو هست اما در اختيار تعميركاران و ماشين‌هاي شخصي. هرچند اهالي و عابران، اين دندان طمع را كشيده‌اند كه پياده رو حق آن‌ها است اما گاهي افراد مجبورند از ميان ماشين‌ها، لاستيك‌ها، تعميركاران و... عبور كنند. احمد‌زاده يكي از اهالي در اين رابطه مي‌گويد: وجود تعميرگاه‌ها در محله ما مشكلات زيادي ‌ايجاد كرده مثلا اينكه زن و بچه ما نمي‌توانند از اين خيابان عبور كنند.
او ادامه مي‌دهد: وجود اين‌همه تعميركار جوان و ميانسال كه تمام پياده‌رو را مال خود كرده‌اند، اجازه عبور به مردها را هم نمي‌دهد، چه برسد به خانم‌ها.
اعظمي، از ديگر اهالي، نيز مي‌گويد: ماشين‌هاي تصادفي و خراب بخش زيادي از خيابان را به خود اختصاص داده اند، در حالي‌كه هيچ‌ يك از مسئولان كسي را به خاطر اين خلاف‌ها توبيخ نمي‌كند.
چند نفر از اهالي نيز از آلودگي هوا به‌عنوان بزرگ‌ترين مشكل خود نام مي‌برند.
آلودگي هوا بيداد مي‌كند
به دليل تردد بالاي ماشين‌هاي سنگين و اتوبوس‌هاي فرسوده چهارراه گاراژدارها؛ آلودگي اين منطقه و حتي مشهد را تهديد مي‌كند. براي درك آلودگي موجود چندان نياز به اندازه‌گيري نيست؛ چرا كه اگر چند دقيقه‌اي در اين منطقه حضور پيدا كنيد، متوجه مي‌شويد كه از لوله اگزوز هر ماشين فرسوده‌اي دود سياه‌رنگي در هوا پخش مي‌شود. از طرفي، وجود آلودگي در چهاراه گاراژدارها به ترافيك سنگيني بر مي‌گرددكه به خاطر خودروهاي شخصي‌اي كه از اين مسير مسافران را به شهرهاي نزديك مي‌برند،ايجاد‌مي‌شود گويا هيچ يك از اين موارد توليدكننده آلودگي در محله نخريسي قرار نيست از اين محله جدا شود. حماسي مي‌گويد: كسي كه كمي از لحاظ تنفسي مشكل داشته باشد، نمي‌تواند از اين محدوده عبور كند؛ چرا كه دود و آلودگي در گاراژدارها موضوعي عادي است. اين درحالي‌ است كه يكي ديگر از اهالي نيز مي‌گويد: كسي كه مشكل تنفسي هم نداشته باشد، با وجود اين آلودگي‌‌ها كه بخشي از روزمرگي نخريسي را تشكيل مي‌دهد، تنگي‌نفس مي‌گيرد.
آسفالت‌هاي فرسوده
اما وقتي از ميان انبوه تجاري‌هاي تعميركار وارد قسمت‌هاي مسكوني مي‌شوم، آسفالت‌هاي فرسوده خيابان‌ها اولين چيزي است كه توجهم را به خود جلب مي‌كند. كوچه بزرگمهر، يكي از فرعي‌هاي محله نخريسي است. در اين كوچه، معابر اغلب آسفالت شده هستند، اما گويا سال‌ها از اين آسفالت مي‌گذرد، چرا كه در برخي قسمت‌ها آسفالت معابر و خيابان‌ها تبديل به شن‌‌ريزه‌ شده است. حميدي در اين رابطه مي‌گويد: پياده‌روهاي ما علاوه بر اينكه بسيار تنگ است، تمام آسفالت‌هايش تخريب شده است.
او كه تنها چند سال است ساكن اين محله شده ادامه مي‌دهد: در 5سالي كه من ساكن محله شده‌ام، هيچ تغييراتي در وضع خيابان‌ها و پياده‌روها به وجود نيامده است.
قشمي نيز كه گويا قديمي‌تر از ساير همسايه‌هايش است، مي‌گويد: عمر اين معابر و آسفالت‌ها تمام شده و پياده‌روهاي ما فرقي با معابر خاكي ندار‌د. اهالي محله نخريسي از مسئولان مربوطه مي‌خواهند، نسبت به رفع مشكلات پياده‌روهاي اين محله اقدامات لازم صورت بگيرد.

  نوشته شده در  پنجشنبه 1390/02/08ساعت 14:14  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

فعاليت واحدهاي صنفي غيرمجاز، يكي از بزرگترين مشكلات اقتصاد شهري در مشهد است. واحدهايي كه هيچ‌گونه نظارت صنفي برآن‌ها اعمال نشده و رها از پرداخت عوارض و ماليات، به اقتصاد شهر ضربه مي‌زنند.

ويژگي عمده فعاليت‌هاي چنين واحدهايي، قانوني و مجاز بودن اصل كالا و خدمات عرضه شده و در عين حال غيرقانوني بودن نحوه توزيع كالاست. مثال‌هاي زيادي در اين بخش وجود دارد كه براي مثال مي‌توان فرار از ماليات به طرق مختلف، فرار از مقررات و قوانين نظير عدم رعايت قوانين مشرف برتدابير ايمني كارگاه‌ها،عدم معرفي كارگران به بيمه‌هاي اجتماعي، حساب‌سازي دفاتر قانوني، فاكتور ندادن، فرار از قوانين حداقل دستمزد كارگران، ثبت نكردن، مجوز نگرفتن، سوء استفاده از بيمه‌هاي مختلف، استفاده از نيروي كار مهاجريني كه به‌كارگيري آن‌ها غيرقانوني است، نقل و انتقال و قاچاق ارز و موارد مشابه از اين نوع اشاره كرد. همين ويژگي‌ها واحدهاي صنفي غيرمجاز را امروزه تبديل به يكي از بزرگترين معضلات در اقتصاد كلانشهرهاي ايران از جمله مشهد كرده است.
اين موضوع باعث شده است تاكنون چندين طرح براي ممانعت از فعاليت واحدهاي صنفي غيرمجاز در مشهد اجراشود اما متاسفانه با وجود اجراي اين طرح‌ها آخرين آمار حاكي از عدم تغيير محسوس در تعداد واحدهاي غيرمجاز است به طوري كه هم اكنون براساس اعلام مراجع مسئول نزديك به 35هزار واحد صنفي غيرمجاز در مشهد فعاليت مي كنند.
با اين حال به تازگي قاسم نوده فراهاني، رئيس شوراي اصناف كشور اعلام كرده است كه سال 90، سال ساماندهي واحدهاي صنفي و برخورد با واحدهاي صنفي غيرمجاز است. اين موضوع هر‌چند باعث ايجاد اميدواري‌هايي درباره برخورد با اين واحدها شده است اما با اين ها نگراني‌هايي جدي براي عدم تحقق اين وعده و به فراموشي سپردن آن وجود دارد.
قانون نظام صنفي اصلاح شود
در همين رابطه ‌عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه واحدهاي صنفي غيرمجاز به علت فرار از ماليات و پرداخت حقوق قانوني به اقتصاد كشور ضربه مي‌زنند، مي‌گويد: برخي از نواقص در قانون نظام صنفي موجب افزايش واحدهاي صنفي غيرمجاز شده است از اين‌رو اصلاح قانون نظام صنفي سبب شفاف شدن حجم فعاليت‌هاي اقتصادي اين صنف مي‌شود و آن‌ها را موظف به رعايت اصول مالياتي براي استفاده مناسب از سرمايه‌ها مي‌كند.
خباز درگفتگو با شهرآرا مي‌افزايد: علاوه بر مسایل فوق، به وجود آمدن واحدهاي غيرمجاز، نقش مؤثری در انحراف سیاست‌گذاری‌ها و هدررفت منابع مالی در اقتصاد شهرها دارد، به‌طوری كه با ارسال سیگنال‌های غلط مديران شهري را دچار سردرگمی می‌نمایند و بی‌شك سیاست‌های توسعه اقتصادی را منحرف می‌كنند.
عضو مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس ادامه مي‌دهد: در این زمینه باید اشاره كرد كه راه پیشگیری و كنترل این معضل بزرگ اقتصادی، برقراری نظام مالیاتی كارآمد، آن هم از طریق به‌كارگیری نظام اطلاعاتی دقیق ورود و خروج كالا و گردش مالی منظم در نظام بازرگانی می‌باشد.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  چهارشنبه 1390/01/17ساعت 21:41  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
روزنامه قدس: مورخ ۱/۱۰/۸۹

شرکت گازخودرو ايران در اطلاعيه اي با درخواست از مردم براي مراجعه نکردن به کارگاه هاي غيرمجاز براي دوگانه سوز کردن خودروهاي خود اعلام کرد: از آنجا که تجهيزات مورد استفاده در اين کارگاه ها فاقد استانداردهاي مربوط است، از اين رو صاحبان خودروهاي دوگانه سوز براي مواردي مانند تعميرات، تنظيم موتور خودرو و تعويض قطعات سي ان جي از مراجعه به کارگاه هاي غيرمجاز خودداري کنند.
در اطلاعيه شرکت گاز خودرو ايران بر اين موضوع تأکيد شده است که تجهيزات مورد استفاده در اين کارگاه ها، غيرمجاز است و مورد تأييد هيچ يک از مؤسسه ها و سازمانهاي ذي ربط نيست. اين شرکت همچنين از شهرونداني که خودرو آنها مشمول طرح تبديل به دوگانه سوز (بنزين سي ان جي) مي شود، خواسته است: درصورت بروز هرگونه مشکل فني در سامانه سي ان جي به کارگاه هاي مجاز مراجعه کنند و از دستکاري قطعات مربوط به اين سيستم بويژه مخزن پرهيز جدي کنند؛ ضمن آنکه پس از تبديل خودرو و تأييد کيفي آن از مسؤول کارگاه مجاز مربوط، برچسب سوختگيري و بيمه يکساله دريافت کنند.در اين اطلاعيه همچنين از شهروندان خواسته شده است از قرار دادن اشياي سخت و نوک تيز، مواد شيميايي خورنده(آب باتري و اسيد) در مجاورت مخازن نصب شده در خودرو و فعاليتهايي از جمله جوشکاري، سوهان کاري روي مخازن و هرگونه آسيب رساندن به رنگ مخزن، جداً خودداري کنند.

  نوشته شده در  پنجشنبه 1389/10/02ساعت 8:54  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

ماده 55 قانون شهرداری
ماده 55-وظايف شهرداري به شرح ذيل است:
تبصره 1-(اصلاحي 27/11/1345) سد معابر عمومي و اشغال پياده روها و استفاده غير مجاز آن‌ها و ميدان‌ها و پارك‌ها و باغ‌هاي عمومي براي كسب و سكني يا هر عنوان ديگري ممنوع است و شهرداري مكلف است از آن جلوگيري و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماكن مذكور فوق به‌وسيله مأمورين خود رأساً اقدام كند. در مورد دكه‌هاي منسوب قبل از تصويب اين قانون، شهرداري مكلف است نسبت به برداشتن آن‌ها اقدام كند و چنانچه صاحبان اين قبيل دكه‌ها ادعاي خسارتي داشته باشند با نظر كميسيون مقرر در ماده77 نسبت به جبران خسارت آن‌ها اقدام كند اما كساني كه بعد از تصويب ‌اين‌ قانون، ‌اقدام ‌به ‌نصب دكه‌هايي در معابر عمومي كنند شهرداري موظف است رأساً و به‌وسيله مأموران خود در برداشتن اين قبيل دكه‌ها و رفع سد معبر اقدام كند و اشخاص مزبور حق ادعاي هيچ‌گونه خسارتي نخواهند داشت.
تبصره4-(الحاقي17/5/1352)شهرداري مكلف است محل‌هاي مخصوصي براي تخليه زباله و نخاله و نخاله‌هاي ساختماني و مواد رسوبي فاضلاب‌ها ونظاير آن‌ها تعيين كند و ضمن انتشار آگهي به اطلاع عموم برساند. محل‌هاي تخليه زباله بايد خارج از محدوده شهر تعيين شود و محل تأسيس كارخانه‌هاي تبديل زباله به كود به تشخيص شهرداري خواهد بود.
مجازات متخلفان، طبق ماده 276قانون كيفر عمومي تعيين مي‌شود. در صورت تخلف مراتب هربار در گواهينامه رانندگي متخلف قيد مي‌شود و اگر ظرف يك‌سال سه بار مرتكب همان تخلف شود بار سوم به حداكثر مجازات خلافي محكوم و گواهينامه او براي يك‌سال ضبط مي‌گردد و در همان‌مدت از رانندگي ممنوع خواهد بود. به تخلفات مزبور در دادگاه رسيدگي خواهد شد .
5-جلوگيري ‌از گدايي‌ و واداشتن گدايان به‌كار و توسعه آموزش عمومي و ...
7-حفظ و اداره دارايي منقول و غيرمنقول شهرداري و اقامه دعوي بر اشخاص و دفاع از دعاوي اشخاص عليه شهرداري
8- برآورد و تنظيم بودجه و متمم بودجه و اصلاح بودجه و تنظيم پيشنهاد برنامه ساختماني و اجراي آن پس از تصويب انجمن شهر يك نسخه از بودجه مصوب و برنامه ساختماني به‌وسيله فرماندار يا بخشدار به وزارت كشور ارسال مي‌شود.
9- (اصلاحي27/11/1345) انجام معاملات شهرداري اعم از خريد و فروش اموال منقول و غيرمنقول و مقاطعه و اجاره و استيجاره پس از تصويب انجمن شهر با رعايت صلاح و صرفه و مقررات آيين نامه مالي شهرداري‌ها پيش بيني شده در اين قانون.
10- اهدا و قبول اعانات و هدايا به‌نام شهر با تصويب انجمن.
اعانات پرداختي به شهرداري يا مؤسسات خيريه از طرف وزارت دارايي جزو هزينه قابل قبول اعانه دهندگان پذيرفته مي‌شود و اعانه دهنده نسبت به مبلغ اعانه اي كه داده است از ماليات بردرآمد معاف است.
13- ايجاد غسالخانه و گورستان و تهيه وسايل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن‌ها
14-(اصلاحي27/11/1345) اتخاذ تدابير مؤثر و اقدام لازم براي حفظ شهر از خطر سيل و حريق و همچنين رفع خطر از بناها و ديوارهاي شكسته و خطرناك واقع در معابر عمومي و كوچه‌ها و اماكن عمومي و دالان‌هاي عمومي و خصوصي و پركردن و پوشاندن چاه‌ها و چاله‌هاي واقع در معابر و جلوگيري از گذاشتن هر نوع اشيا در بالكن‌ها و ايوان‌هاي مشرف و مجاور به معابر عمومي كه افتادن آن‌ها موجب خطر براي عابران است و جلوگيري از ناودان‌ها و دودكش‌هاي ساختمان‌ها كه باعث زحمت و خسارت ساكنان شهرها باشد.
تبصره-(الحاقي27/11/1345) در همه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و ... و رفع مزاحمت‌هاي مندرج در ماده فوق ، شهرداري پس از كسب نظر مأمور فني خود به مالكان يا صاحبان اماكن يا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت دار متناسبي صادر مي‌نمايد و اگر دستور شهرداري در مهلت معين به‌موقع اجرا گذاشته نشود شهرداري رأساً با مراقبت مأموران خود اقدام به رفع خطر يا مزاحمت خواهد نمود و هزينه صرف شده را به همراه صدي پانزده خسارت از طرف دريافت خواهد كرد.
مقررات ‌فوق ‌شامل‌تمام اماكن عمومي مانند سينماها، گرمابه‌ها، مهمانخانه‌ها، دكان‌ها، قهوه‌خانه‌ها، كافه‌رستوران‌ها، پاساژها و امثال آن كه محل رفت و آمد مراجعه عمومي است نيز مي‌باشد.
ادامه دارد...

  نوشته شده در  پنجشنبه 1389/09/18ساعت 22:35  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

روزنامه شهرآرا- مورخ ۱۵/۹/۸۹

در حالی كه بر اساس آخرین اعلام مركز هماهنگی اطلاع‌رسانی آلودگی هوای مشهد، هوای اين كلانشهر مذهبي در شرایط هشدار قرار دارد، برخي مسئولان، صنايع و كارخانجات مستقر در غرب مشهد را اصلي‌ترين عامل اين آلودگي عنوان مي‌كنند.

نظارت مستمر بر واحدهاي صنعتي شهر
با اين وجود معاون صنايع اداره كل صنايع و معادن خراسان رضوي در گفتگو با شهرآرا با بيان اينكه به صورت مستمر از واحدهاي توليد به منظور جلوگيري از آلودگي هوا توسط سازمان محيط‌زيست بازديد به عمل مي‌آيد، مي‌گويد: شدت نظارت به حدي است كه اگر واحدي آلاينده شناخته شود، در همان لحظه تعطيل مي‌شود. مهندس عليرضايي مي‌افزايد: بازديد از صنايع غرب مشهد نيز به صورت روزانه انجام مي‌شود، بنابراين نمي‌توان آلودگي اخير مشهد را به گردن صنعت انداخت.
مدعيان، سند بياورند
رئيس خانه صنعت و معدن خراسان رضوي نيز ضمن تكذيب دخالت صنايع در آلودگي اخير مشهد به علت فعاليت صنايع در غرب اين شهر مي‌گويد: آلودگي اخير مشهد هيچ ارتباطي با فعاليت صنايع ندارد و افرادي كه مدعي هستند كه واحدهاي توليدي علت آلوده شدن هوا هستند، بايد مستندات خود را ارائه دهند؛ درحالي كه اين افراد تا اين لحظه از ارائه هرگونه سند خودداري كرده و فقط به بيان گفته‌هاي كلي بسنده مي‌كنند!
مهندس محسن شركا در گفتگو با شهرآرا ضمن ابراز تاسف از برخورد ناصحيح با صنايع در بحث آلودگي هواي مشهد مي‌افزايد: هر توليدي حتي كشت گردو باعث آلودگي مي‌شود اما بايد ميزان آلودگي و زيان ناشي از آن را با سود حاصله از فعاليتش سنجيد و بعد از آن به اظهارنظر پرداخت. وي‌با بيان اينكه افرادي كه صنايع را متهم به آلوده كردن هواي مشهد مي‌كنند، منصفانه برخورد نمي‌كنند، خاطرنشان مي‌كند: اگرصنعتي هم باعث آلودگي هوا مي‌شود، بايد با درنظر گرفتن تسهيلات، شرايط لازم براي انتقال آن به مكان‌هاي ديگر را فراهم كرد.
وي با بيان اينكه انداختن تقصیر آلودگی هوای مشهد به گردن صنایع، جفا در حق این بخش است، مي‌افزايد: نوسازی صنایع آلاینده با كمك صاحبان آن‌ها و ارایه تسهیلات كم بهره ممكن خواهد شد. در عین حال باید به صورت موازی اقداماتی مانند خروج خودروهای فرسوده با جدیت بیشتری انجام شود و در زمینه كاهش استفاده از خودروهای شخصی در ترددهای درون شهری نیز فرهنگسازی لازم انجام شود.
وي ‌تاكيد مي‌كند: در پایتخت اتریش كه مركز مذاكرات مهم بین‌المللی است، كارخانه زباله وجود دارد، اما از دودكش آن فقط اكسیژن و بخار آب بیرون می‌آید. بنابراین باید در كشور به سمت تجهیز و نوسازی صنایع آلاینده برویم تا آلایندگی آن‌ها كاهش یابد.

  نوشته شده در  دوشنبه 1389/09/15ساعت 22:5  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

روزنامه شهرآرا- مورخ ۱۴/۵/۸۹

در آستانه هدفمندي يارانه‌ها و آزادسازي نرخ حامل‌هاي انرژي، بازار روبه‏رشد متقاضيان گازسوزكردن خودرو‌ها در مشهد هر روز داغ‌تر مي‌شود و در اين ميان طبيعي است كه آمار سوداگراني كه با راه‌اندازي كارگاه‌هاي غيرمجاز سي.ان.‌جي، خودرو‌هاي گازسوز شده را روانه خيابان‌ها مي‌كنند نيز روزبه‌روز افزايش يابد.
تناقض در آمار!
شهريورماه سال جاري رئيس شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي استان از وجود 250مركز غيرمجاز گازسوز خودرو نام برده بود، رئيس اتحاديه خدمات فني خودرويي نيز چندي پيش تعداد كارگاه‌هاي غير مجاز را 40واحد عنوان كرده بود، اين در حالي است ‌كه نماينده فرمانداري مشهد در كميسيون بند 20 از وجود 15 كارگاه غيرمجاز در شهر نام برده و همين آمارهاي متناقض باعث شده تا وضعيت كارگاه‌هاي غيرمجاز با يك علامت سئوال بزرگ مواجه شود.
تنها 3 كارگاه غير مجاز در مشهد داريم
در ادامه بيان آمارهاي متناقض مسئولان اجرايي، اين‌بار فرماندار مشهد تعداد كارگاه‌هاي غيرمجاز گازسوز كردن خودروها را تنها 3 واحد عنوان كرده و مي‌گويد: تعدادي از مراكز مجاز از شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي استان مجوز دارند، تعدادي نيز از از طريق اتحاديه خدمات فني خودرويي مجوز دريافت كرده‌اند و اكنون تنها 2 تا 3 مورد هستند كه زيرزميني و به صورت غيرمجاز كار مي‌كنند.
حسن موحديان در گفتگو با شهرآرا مي‌افزايد: در همه حال تخلف صورت مي‌گيرد و اينكه بگوييم تخلفي در اين زمينه نداريم، صحيح نيست. وي با اشاره به اينكه شهروندان خود بايد به فكر سلامتي خود باشند و از اين اقدام غيرمجاز دوري كنند، مي‌گويد: وظيفه ما كنترل است و ما اكنون داريم كنترل مي‌كنيم.
همه غير مجازها پلمب شده‌اند!
رئيس اتحاديه خدمات فني خودرويي مشهد كه گفته مي‌شود مسئوليت مستقيم برخورد با كارگاه‌هاي غيرمجاز را دارد، تعداد كارگاه‌هاي غيرمجاز را تنها چند مورد عنوان مي‌كند و مي‌گويد: همه كارگاه‌هاي غيرمجاز پلمب شده‌اند.محمدصادق سپهري تعداد كارگاه‌هاي مجازي كه از اين اتحاديه مجوز دريافت كرده‌اند را 32 مركز عنوان كرده و مي‌گويد: هر روز نمايندگي‌هاي سايپا و ايران خودرو 20 تا 30 خودرو را جهت گازسوز كردن به ما معرفي مي‌كنند و اين اقدام كاملا قانوني انجام مي‌گيرد.
اختلاف در صدور مجوز
معاون دادستان عمومي و انقلاب مشهد در امور اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم هم در مورد فعاليت كارگاه‌هاي فاقد مجوز گازسوز كردن خودرو مي‌گويد: از آنجايي كه اين كارگاه‌ها با جان مردم مستقيما در ارتباط هستند، طي دستور اكيد دادستان مشهد، همه آن‌ها پلمب شده‌اند.
امير مرتضوي مي‌گويد: براي پيشگيري از اين جرم محرز، وظيفه دستگاه قضايي حمايت از دستگاه‌هاي اجرايي است كه نسبت به تعطيلي اين مراكز اقدام كرده‌اند. وي در خصوص آمار متناقض شركت پالايش و پخش فرآورده‌اي نفتي استان، اتحاديه خدمات فني خودرويي و همچنين فرمانداري از تعداد كارگاه‌هاي غيرمجاز گازسوز كردن خودروها نيز مي‌گويد: تعدادي از اين كارگاه‌ها توسط اتحاديه و تعدادي نيز توسط شركت پالايش و پخش فرآورده‌اي نفتي استان مجوز دريافت كرده‌اند و اكنون اختلاف بر سر صدور مجوز است، اما با توجه به اينكه هر دو مرجع رسمي هستند، مجوز آنان براي ما معتبر و قانوني است.
وي ادامه داد: اينكه هر كدام از اين مراجع آمار ديگري را قبول ندارند مشكل خودشان است، اما مهم اين است كه كارگاه‌هاي غيرمجاز همگي تعطيل شده‏اند.

  نوشته شده در  یکشنبه 1389/09/14ساعت 20:10  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

علي در عرش اعلي بي نظير است     علي بر عالم و آدم امير است

به عشق نام مولايم نويسيم         چه عيدي بهتر از عيد غدير است

الحمد لله الذي جعلنا من المتمسكين بولايت اميرالمومنين و اولاد المعصومين (عليه السلام)

  نوشته شده در  پنجشنبه 1389/09/04ساعت 11:20  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

عید قربان

عید قربان، جلوه‌گاه تعبد و تسلیم ابراهیمیان حنیف است

 و فصل قرب مسلمانان به خداوند در سایه عبودیت.

  نوشته شده در  چهارشنبه 1389/08/26ساعت 8:15  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

شهرآرا- مورخ ۱۷/۸/۸۹

«وظيفه انتقال‌ مشاغل مزاحم و آلاينده با شهرداري نيست»،‌ اين عنوان مطلبي بود كه در صفحه «شهر سبز و پاك» هفته گذشته به تاريخ10/8/1389 به چاپ رسيد.با اينكه دبير كميسيون بند20 شهرداري مشهد نويسنده اين مطلب بود و در نوشتار خود و وظايف اين كميسيون را مورد اشاره خود قرار داده بود، اما انتشار آن مطلب واكنش‌هاي متفاوتي از سوي مخاطبان در پي داشت.

برخي شهروندان با ابراز گلايه‌مندي از وضعيت فعاليت واحدهاي صنفي آلاينده و مزاحم درمحل سكونتشان، ‌خواستار‌ پيگيري و رسيدگي بيشترمسئولان شدند كه از آن جمله، مي‌توان به تماس يكي از شهروندان ساكن در بولوارشهيد «فلاحي» مشهد اشاره داشت. اين شهروند مشهدي ضمن ارائه توضيحاتي در خصوص وضعيت مبهم برخي زمين‌هاي رها شده در خيابان «شهيد فلاحي» 67 و ايجاد وضعيت ناخوشايند براي محله، خواستار پاسخگويي و پيگيري مسئولان امر در اين خصوص شد. وي همچنين نقدهايي نيز نسبت به نوع ارائه مطالب در صفحه شهر سبز و پاك (‌درهفته‌گذشته) داشت. اين شهروند مشهدي معتقد است در مطلب «وظيفه انتقال مشاغل مزاحم و آلاينده با شهرداري نيست»، نويسنده فقط از نگاه يك مدير به موضوع پرداخته و خواست‌هاي مردم وهمچنين فعالان اين اصناف (آلاينده و مزاحم ) درمطلب نمود چنداني نداشته است كه به نظر وي، ‌اين امر شائبه قضاوت يك سويه را از سوي نويسنده مطلب در ذهن خوانند تقويت مي‌نمود.
البته اين در حالي است كه در مطلب مورد اشاره، نويسنده عنوان كرده بود: « در بحث مشاغل مزاحم و آلاينده، نگاه شهروندان در درجه اول به شهرداري است و همه از شهرداري توقع ساماندهي يا انتقال مشاغل مزاحم را دارند.» با اين حال دبير كميسيون بند 20 در بخش ديگري از مطلب خود به اين نكته نيز اشاره كرده بود كه: « انتقال تمامي‌مشاغل مزاحم و آلاينده به خارج از شهر امكانپذير نيست چراكه هزينه بالا و وقت زيادي ميطلبد، ضمن اينكه در قانون نيز اين وظيفه براي شهرداري تعريف نشده است، شهرداري فقط وظيفه ساماندهي اين‏گونه مشاغل را دارد نه انتقال آنها را.»
همچنين در يكي ديگر ازتماس‌هاي مردمي‌با دفتر روزنامه،‌ يكي از ساكنان بولوار«حرعاملي»،‌ خواستار رسيدگي به واحدهاي صنفي آلاينده و مزاحم در محل سكونتش شد.
وي با اشاره به فعاليت غير مجاز يك واحد تجاري در امر خريد و فروش زباله‌هاي بازيافتي و مواد ضايعاتي به توضيح مزاحمت‌هاي ايجاد شده پرداخت.
به گفته اين شهروند مشهدي، برخي افراد ولگرد و معتادان رها شده در سطح شهر با جمع‌آوري انواع زباله‌ و آهن آلات مستعمل، براي فروش مواد ضايعاتي جمع آوري شده به اين مغازه مراجعه مي‌كنند كه اين امر ضمن ايجاد نازيبايي‌ براي محل، ‌باعث خدشه دارشدن امنيت اهالي محله نيز شده است. البته فعاليت چند واحد آلاينده و مزاحم در اين محله و درخواست براي رسيدگي به ساماندهي اين مشاغل، يكي ديگر از موضوعات طرح شده توسط اين شهروند مشهدي بود.

  نوشته شده در  دوشنبه 1389/08/17ساعت 22:52  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

روزنامه شهرآرا- مورخ ۱۵/۸/۸۹

بازار رو به رشد متقاضيان گازسوز كردن خودرو‌ها، هر روز داغ‌تر مي‌شود و به نظر مي‌رسد التهاب اين بازار،‌ با توجه به نزديك شدن به موعد آزادسازي نرخ بنزين، بيشتر شود و طبيعي است كه آمار سوداگراني كه با راه‌اندازي كارگاه‌هاي غيرمجاز سي ان‌جي، بمب‌هاي متحركي به نام خودرو‌هاي گازسوز شده را روانه خيابان‌ها مي‌كنند نيز روزبه‌روز افزايش يابد. در اين ميان حضور 40هزار خودروي گازسوز كه تست‌هاي ادواري را پشت سر نگذاشته‌اند نيز مزيد بر علت شده تا خطر هر لحظه در كمين مشهدي‌ها باشد.
در همين رابطه كميسيون بند 20 با تشكيل جلسه‌اي، ابعاد مختلف خطرات ناشي از گازسوز كردن غيرمجاز خودروها را مورد بحث و بررسي قرار داد.فعاليت تنها 21 واحد استاندارد!
دبير كميسيون بند 20 در اين جلسه گفت: در حال حاضر 32 واحد گازسوز خودرو داراي مجوز فعاليت هستند كه از اين ميان 21 واحد مورد تاييد شركت نفت هستند.حريربافان افزود: در بسياري از كارگاه‌هاي مجاز گاز‌سوز خودرو، كپسول و تجهيزات كافي وجود ندارد و اين مسئله باعث تمايل بيشتر مراجعه‌كنندگان است.
پلمب 14 واحد از 40 واحد غيرمجاز
رئيس اتحاديه خدمات فني خودرويي مشهد نيز در جلسه كميسيون بند 20 با اشاره به وجود 40 واحد غيرمجاز گازسوز كردن خودرو در مشهد ابراز داشت: از اين تعداد 14 واحد تا به حال پلمب شده‌اند.
محمدصادق سپهري البته مشكل اصلي را نه در وجود واحد‌هاي غيرمجاز گازسوز خودرو بلكه در فراواني بخش‌هاي بازاريابي اين واحد‌ها اعلام كرد و گفت: چنانچه سازمان بازرگاني يا مجمع امور صنفي مجوز‌هاي لازم را براي پلمب اين واحد‌ها صادر كند، نسبت به اين مسئله اقدام خواهيم كرد.
ادامه گاز سوز كردن غيرمجاز خودروها
در ادامه اين نشست نجيمي، رئيس شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي مشهد گفت كه روزانه در مشهد 100 خودرو به صورت غيرمجاز گازسوز مي‌شود كه اين عدد معادل 70درصد خودروهايي است كه گازسوز مي‌شوند. مديرعامل سازمان تاكسيراني مشهد نيز با اشاره به فعاليت 12هزار و 500 تاكسي در مشهد ابراز داشت: 10 هزار تاكسي در حال حاضر در مشهد گازسوز هستند. زارعي افزود: در حال حاضر يك هزارو 860 دستگاه شرايط نوسازي را دارند و بيش از 400 دستگاه نيز هنوز گازسوز نشده‌اند. سرهنگ رضازاده نيز به عنوان نماينده فرماندهي اماكن در اين جلسه گفت: تعداد كارگاه‌هاي غيرمجاز در مشهد 15 كارگاه اعلام شده اما براي پلمب اين مراكز هنوز گزارش و درخواستي به ما ارائه نشده است.
از كارگاه‌هاي بي‌كيفيت‌تا گازسوز كردن خودرو در منزل!
اصغري نماينده فرمانداري نيز در اين جلسه با انتقاد از شيوه گازسوز كردن غيرمجاز خودروهاگفت: در جاده سيمان كارگاه‌هاي توليد كپسول بي‌كيفيت وجود دارد ضمن اينكه در بسياري از موارد خودرو‌ها با تجهيزات غيراستاندارد، در منازل گازسوز مي‌شود، بنابراين بايد از تبليغات براي گازسوز كردن خودرو‌ها با اين شيوه جلوگيري شود.همچنين به پيشنهاد لزگي، نماينده شهرداري، مقرر شد تست نفي گاز CNG در ليست تست مراكز معاينه فني قرار گيرد.
گفتني است؛ معرفي مراكز غيرمجاز به اداره اماكن و دبيرخانه كميسيون بند 20، معرفي مراكز غيرمجاز در سطح شهر به شهروندان از طريق جرايد و اتحاديه خدمات فني خودرويي، پلمب واحدهاي غيرمجاز توسط شهرداري و جلوگيري از تبليغات واحد‌هايCNG غيرمجاز از طريق جرايد نيز از ديگر مصوبات اين نشست بود.
باز هم تناقض در آمار!
در اين ميان نكته جالب توجه اينجاست كه اگرچه چندي پيش رئيس شركت پالايش و پخش فرآورده‌اي نفتي استان از وجود 250مركز غيرمجاز گازسوز خودرو نام برده بود، در اين جلسه رئيس اتحاديه خدمات فني خودرويي از وجود 40 واحد غيرمجاز خبر داد كه 14 واحد آن پلمب شده و در انتهاي جلسه نيز نماينده فرمانداري از وجود 15 كارگاه غيرمجاز در شهر نام برد كه هيچ كدام هم تا كنون پلمب نشده‌اند! به اين ترتيب تناقضات آماري همچنان ادامه دارد...

  نوشته شده در  شنبه 1389/08/15ساعت 15:32  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

روزنامه شهرآرا- مورخ ۱۳/۸/۸۹

مالكان اراضي و املاك واقع در محدوده‌ شهر يا حريم آن بايد قبل از هر اقدام عمراني يا تفكيك اراضي و شروع ساختمان از شهرداري پروانه اخذ نمايند. شهرداري مي‌تواند از عمليات ساختماني ساختمان‌هاي بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه به وسيله‌ مأموران خود اعم از آنكه ساختمان در زمين محصور يا غير محصور واقع باشد، جلوگيري نمايد.در موارد مذكور كه از لحاظ اصول شهرسازي، فني و بهداشتي قلع تأسيسات و بناهاي خلاف مشخصات مندرج در پروانه ضرورت داشته باشد، يا بدون پروانه‌ شهرداري ساختمان احداث يا شروع به احداث شده باشد به تقاضاي شهرداري، اين موضوع در كميسيون‌هايي مركب از نماينده‌ وزارت كشور به انتخاب وزير كشور و يكي از قضات دادگستري به انتخاب وزير دادگستري و يكي از اعضاي انجمن شهر به انتخاب انجمن مطرح مي‌شود. كميسيون پس از وصول پرونده به ذي‏نفع اعلام مي‌نمايد كه طي 10 روز توضيحات خود را به صورت كتبي ارسال دارد. پس از انقضاي مدت مذكور، كميسيون مكلف است موضوع را با حضور نماينده‌ شهرداري كه بدون حق رأي براي اداي توضيح شركت مي‌كند، طي مدت يك ماه تصميم مقتضي بر حسب مورد اتخاذ كند. در مواردي كه شهرداري از ادامه‌ احداث ساختمان بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه جلوگيري مي‌كند، مكلف است حداكثرطي يك هفته از تاريخ جلوگيري، موضوع را در كميسيون مذكور مطرح نمايد، در غير اين صورت كميسيون به تقاضاي ذي‏نفع به موضوع رسيدگي خواهد كرد.در صورتي كه تصميم كميسيون بر قلع تمام يا قسمتي از بنا باشد مهلت مناسبي كه نبايد از دو ماه تجاوز كند، تعيين مي‌نمايد.
شهرداري مكلف است تصميم مزبور را به مالك ابلاغ كند. هرگاه مالك در مهلت مقرر اقدام به قلع بنا ننمايد شهرداري رأساً اقدام كرده و هزينه‌ آن را طبق مقررات آيين‌نامه‌ اجراي وصول عوارض از مالك دريافت خواهد كرد.
در مورد اضافه بناي زائد بر مساحت زيربناي مندرج در پروانه‌ ساختماني واقع در حوزه‌ استفاده از اراضي مسكوني، كميسيون مي‌تواند در صورت عدم ضرورت قلع اضافه بنا با توجه به موقعيت ملك از نظر مكاني (در خيابان‌هاي اصلي، خيابان‌هاي فرعي و كوچه‌ ‌باز يا بن‌بست) رأي به اخذ جريمه‌اي دهد كه متناسب با نوع استفاده از فضاي ايجاد شده و نوع ساختمان از نظر مصالح مصرفي باشد و شهرداري مكلف است براساس آن نسبت به وصول جريمه اقدام نمايد. (جريمه نبايد از حداقل يك دوم كمتر و از سه برابر ارزش معاملاتي ساختمان براي هر متر مربع بناي اضافي بيشتر باشد). در صورتي كه ذي‏نفع از پرداخت جريمه خودداري نمود شهرداري مكلف است مجدد پرونده را به همان كميسيون ارجاع دهد و تقاضاي صدور رأي تخريب را بنمايد. كميسيون در اين مورد نسبت به صدور رأي تخريب اقدام خواهد نمود.
در مورد اضافه بناي زائد بر مساحت مندرج در پروانه‌ ساختماني واقع در حوزه‌ استفاده از اراضي تجارتي و صنعتي و اداري، كميسيون مي‌تواند در صورت عدم ضرورت قلع اضافه بنا باتوجه به موقعيت ملك از نظر مكاني (در خيابان‌هاي اصلي، خيابان‌هاي فرعي يا كوچه‌ ‌باز يا بن‌بست) رأي به اخذ جريمه‌اي دهد كه متناسب با نوع استفاده از فضاي ايجاد شده و نوع ساختمان از نظر مصالح مصرفي باشد و شهرداري مكلف است براساس آن نسبت به وصول جريمه اقدام نمايد. (جريمه نبايد از حداقل دوبرابر كمتر و از چهاربرابر ارزش معاملاتي ساختمان براي هرمتر مربع بناي اضافي ايجاد شده بيشتر باشد). در صورتي كه ذي‏نفع از پرداخت جريمه خودداري نمود شهرداري مكلف است مجدد پرونده را به همان كميسيون ارجاع دهد و تقاضاي صدور رأي تخريب را بنمايد. كميسيون در اين مورد نسبت به صدور رأي تخريب اقدام خواهد نمود.
در مورد احداث بناي بدون پروانه در حوزه‌ استفاده از اراضي مربوطه در صورتي كه اصول فني و بهداشتي و شهرسازي رعايت شده باشد، كميسيون مي‌تواند با صدور رأي بر اخذ جريمه به ازاي هرمتر مربع بناي بدون مجوز يك دهم ارزش معاملاتي ساختمان يا يك پنجم ارزش سرقفلي ساختمان، در صورتي كه ساختمان ارزش دريافت سرقفلي داشته باشد، هركدام كه مبلغ آن بيشتر است از ذي‏نفع، بلامانع بودن صدور برگ پايان ساختمان را به شهرداري اعلام نمايد. براي اضافه بناي زائد بر تراكم مجاز براساس مفاد تبصره‌هاي 2و3 عمل خواهد شد.
در مورد تجاوز به معابر شهر، مالكان موظف هستند در هنگام نوسازي براساس پروانه‌ ساختمان و طرح‌هاي مصوب رعايت برهاي اصلاحي را بنمايند. در صورتي كه برخلاف پروانه يا بدون پروانه، تجاوزي در اين مورد انجام گيرد شهرداري مكلف است از ادامه‌ عمليات جلوگيري و پرونده‌ امر را به كميسيون ارسال نمايد. در ساير موارد تخلف مانند عدم استحكام بنا، عدم رعايت اصول فني و بهداشتي و شهرسازي در ساختمان، رسيدگي به موضوع در صلاحيت كميسيون‌هاي ماده‌ 100 است.
مهندسان ناظر ساختماني مكلفند نسبت به عمليات اجرايي ساختماني كه به مسئوليت آن‏ها احداث مي‌گردد از لحاظ انطباق ساختمان با مشخصات مندرج در پروانه و نقشه‌ها و محاسبات فني ضميمه‌ آن مستمراً نظارت كرده و در پايان كار مطابقت ساختمان با پروانه و نقشه و محاسبات فني را گواهي نمايند. هرگاه مهندس ناظر برخلاف واقع گواهي نمايد يا تخلف را به موقع به شهرداري اعلام نكند و موضوع منتهي به طرح در كميسيون مندرج در تبصره‌ يك ماده‌ 100 قانون شهرداري و صدور رأي بر جريمه يا تخريب ساختمان گردد، شهرداري مكلف است مراتب را به نظام معماري و ساختماني انعكاس دهد. شوراي انتظامي نظام مذكور موظف است مهندس ناظر را در صورت اثبات تقصير برابر قانون نظام معماري و ساختماني حسب مورد با توجه به اهميت موضوع به 6 ماه تا 3 سال محروميت از كار و در صورتي كه مجدد مرتكب تخلف منجر به صدور رأي تخريب به وسيله‌ كميسيون ماده‌ 100 گردد به حداكثر مجازات محكوم كند.
مراتب محكوميت از طرف شوراي انتظامي نظام معماري و ساختماني در پروانه‌ اشتغال درج و در يكي از جرايد كثيرالانتشار اعلام مي‌گردد. شهرداري مكلف است تا صدور رأي محكوميت به محض وقوف از تخلف مهندس ناظر و ارسال پرونده به كميسيون ماده‌ 100 به مدت حداكثر6 ماه از اخذ گواهي امضاي مهندس ناظر مربوطه براي ساختمان جهت پروانه‌ ساختمان شهرداري خودداري نمايد. مأموران شهرداري نيز مكلف است در مورد ساختمان‌ها نظارت نمايد و هرگاه از موارد تخلف در پروانه به موقع جلوگيري نكند يا در مورد صدور گواهي انطباق ساختمان با پروانه مرتكب تقصيري شود طبق مقررات قانوني به تخلف آنان رسيدگي مي‌شود و در صورتي كه عمل ارتكابي مهندسان ناظر و مأموران شهرداري، واجد جنبه‌ جزايي هم باشد، از اين جهت نيز قابل تعقيب خواهند بود.
در مواردي كه شهرداري مكلف به جلوگيري از عمليات ساختماني است و دستور شهرداري اجرا نشود مي‌تواند با استفاده از مأموران اجرائيات خود و در صورت لزوم مأموران انتظامي براي متوقف ساختن عمليات ساختماني اقدام نمايد.
دفاتر اسناد رسمي مكلفند قبل از انجام معامله‌ قطعي در مورد ساختمان‌ها گواهي پايان ساختمان و در مورد ساختمان‏هاي ناتمام، گواهي عدم خلاف تا تاريخ انجام معامله را كه توسط شهرداري صادر شده باشد ملاحظه و مراتب را در سند قيد نمايند.
در مورد ساختمان‌هايي كه قبل از تصويب قانون 6 تبصره‌ الحاقي به ماده 100 قانون شهرداري‌ها (24/11/1355) معامله انجام گرفته و از يد مالك اوليه خارج شده باشد در صورتي كه مورد معامله كل پلاك را شامل نگردد گواهي عدم خلاف يا برگ پايان ساختمان الزامي نبوده و با ثبت و تصريح آن در سند انجام معامله بلامانع مي‌باشد.
در مورد ساختمان‌هايي كه قبل از تاريخ تصويب نقشه‌ جامع شهر ايجاد شده، در صورتي كه اضافه‌ بناي جديدي حادث نگرديده باشد و مدارك و اسناد نشان‌دهنده‌ ايجاد بنا قبل از سال تصويب طرح جامع شهر باشد با ثبت و تصريح مراتب فوق در سند مالكيت، انجام معامله بلامانع است.
ساختمان‌هايي كه پروانه‌ ساختمان آن‏ها قبل از تاريخ تصويب نقشه‌ جامع شهر صادر شده است از شمول تبصره‌ 1 ماده 100 قانون شهرداري معاف مي‌باشند.
در مورد آراي صادره از كميسيون ماده‌ 100 قانون شهرداري، هرگاه شهرداري يا مالك يا قائم مقام او از تاريخ ابلاغ رأي طي مدت 10روز نسبت به آن رأي اعتراض نمايد، مرجع رسيدگي به اين اعتراض، كميسيون ديگر ماده 100 خواهد بود كه اعضاي آن غير از افرادي باشند كه در صدور رأي قبلي شركت داشته‌اند. رأي اين كميسيون، قطعي است.
آ‌یين‌نامه‌ ارزش معاملاتي ساختمان پس از تهيه توسط شهرداري و تصويب انجمن شهر در مورد اخذ جرائم قابل اجراست و اين ارزش معاملاتي سالي يك‏بار قابل تجديدنظر خواهد بود.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه 1389/08/13ساعت 14:35  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

روزنامه شهرآرا - مورخ ۱۰/۸/۸۹

در پي وصول شكايات متعدد شهروندان از فروشندگان پرنده مبني بر فروش كبوتر و مرغ زنده و... و با توجه به عدم رعايت موازين بهداشتي و قوانين محيط‌زيست و نيز ذبح مرغ زنده در محل واحد صنفي، فروش كبوتر و مرغ زنده در سطح شهر مشهد طبق راي كميسيون بند20ممنوع است و تاكنون تعدادي از اين واحدهاي صنفي غيرمجاز پلمب شده است.

با توجه به وقوع موارد متعدد آتش‏سوزي درمحله «خين عرب»، اقداماتي در جهت استانداردسازي اين انبارها صورت گرفته است و قرار است انبارهاي غيراستاندارد كارتن و جعبه در اين محدوده ايمن‏سازي شوند. اين انبارها كه در بافت مسكوني شهر قرار دارند به لحاظ نوع چيدمان جعبه‌ها و شكل غير‌استاندارد آن‏ها بارها موجب حوادثي ناگوار در شهر گرديده‏اند و همواره در معرض خطر حريق و همچنين توسعه مخاطرات زيست محيطي براي شهر و شهروندان بوده‌اند .

 البته تا كنون 57 مورد از انبارهاي‌جعبه در سطح منطقه2 پلمب شده‌اند و 27مورد از اين انبارها نيز با نصب تانكر آب و شيلنگ استاندارد اطفاي حريق، تاييديه سازمان آتش‏نشاني را دريافت كرده‏اند و 5 مورد ديگر نيز در حال نصب اين تجهيزات مي‏باشند. علاوه بر انبارهاي كارتن«خين عرب» كه بارها دچار آتش‏سوزي شده‏اند، بررسي اماكني كه امكان به وجود آمدن چنين حوادثي را دارد در دستور كار كميسيون بند 20 قرار گرفته است كه به موجب آن همه واحدهاي صنفي ميدان فتح‏آباد، پاساژ 14معصوم، واحدهاي صنفي حاشيه ميدان بار نادري (نبش قره‏ني، مطهري‏جنوبي و مطهري 33 و خيابان باباطاهر) و همچنين بهره‏برداران داخل ميدان بار نادري موظف به اخذ تائيديه از سازمان آتش‏نشاني و خدمات ايمني شهرداري گرديده‏اند، در غيراين‌صورت از ادامه فعاليت آن‏ها جلوگيري خواهد شد.


محله «تلگرد» واقع در شهرداري منطقه4 ،يكي از مناطق پر تراكم شهر مشهد است. با اينكه اين محله از محدوده‏هاي حاشيه شهر است اما هم‏اكنون در محدوده خدماتي شهرداري مشهد قرار دارد. خيابان صاحبدلان واقع در محله تلگرد، از‌جمله خيابان‏هايي است كه يكي از صنوف مزاحم و آلاينده در آن فعاليت مي‏كند. جايي كه صنف جاروبافان مشكلات بهداشتي و اجتماعي بسياري را براي ساكنان به وجود آورده‏اند. كوچه «جاروبافان با حدود 200 انبار جاروبافي و اقع در اماكن مسكوني است كه در انبارهاي جارو، محصولات توليدشده شستشو مي‏شوند و پساب آن وارد كوچه و خيابان‌ها مي‏گردد. ضمن اينكه امكان آتش‏سوزي و گسترش آتش در ديگر انبارها در اين منطقه مسكوني وجود دارد و نيز حشرات و خزندگان همراه با بوته‏هاي جارو به داخل شهر منتقل شده و از اين طريق به داخل منازل مسكوني نفوذ پيدا مي‏كنند. با توجه به مشكلات فوق، انتقال اين انبارها به شهرك ثامن با همكاري شهرداري منطقه4 در دستور كار كميسيون بند20 شهرداري قرار گرفته و تعاوني مربوطه بايد ضمن انتقال صنوف، پيگيري انشعابات آب و گاز شهرك ثامن و جمع‏آوري ضايعات جارو با هماهنگي سازمان بازيافت را در دستوركار خود قرار دهد.
بولوار معلم يكي از بولوارهاي پرتردد در شهر به شمار مي‏آيد، به‏ويژه بين معلم 27و29 كه پوشش نامناسبي از مشاغل خدمات سبك اتومبيل چهره و چشم‏انداز نامناسب و مشكلات ترافيكي فراواني را در اين منطقه از شهر به وجود آورده است . در اين منطقه 24 واحد صنفي وجود دارد كه تنها 7 واحد مجوز دارند و بايد تعميركاران و مشاغلي كه نياز به پاركينگ دارند در مكان مناسبي اسكان داده شوند.


درميان كشورهاي مصرف‏كننده نان، ايران با سرانه مصرف 162كيلوگرم نان در سال براي هر شهروند،‌ بالاترين ميزان مصرف نان در جهان را به خود اختصاص داده است و كشور تركيه با 146 و دانمارك با 70 كيلوگرم در رده‏هاي بعدي بالاترين سرانه مصرف نان در جهان قرار دارند. در اين ميان، طبق آمار رسمي بين 20 تا 30درصد نان مصرفي در ايران به عنوان ضايعات نان، يا دور ريخته مي‏شود يا به عنوان خوراك دام مورد استفاده قرار مي‏گيرد. با احتساب جمعيت 2ميليون و 700هزار نفري مشهد و سرانه مصرف 162 كيلوگرمي نان در اين شهر، به‏طور متوسط ميزان نان مصرفي مردم مشهد برابر است با 437ميليون و 400هزار كيلوگرم و آمار ضايعات نان نيز با حداقل ضايعات 20درصدي برابر است با 87ميليون و 480 هزار كيلو گرم در سال كه آمار قابل توجهي است. با توجه به شيوه معمول براي نگهداري نان خشك در انبارهاي نامناسب، بخش زيادي از نان خشك انبار شده كپك مي‏زند كه اين كپك باعث توليد سم بسيار خطرناكي به نام «آفلاتوكسين» مي‏شود. انبار كردن اين ضايعات براساس راي كميسيون بند20 در سطح ممنوع است و در همين راستا تاكنون 260 انبار در سطح شهر پس از شناسايي، تخليه و پلمب گرديده است.

  نوشته شده در  دوشنبه 1389/08/10ساعت 21:58  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
 
يک مشاهده عيني

خودروها پشت چراغ قرمز چهارراه گاز ايستاده اند، چراغ راهنما سبز مي شود، به اندازه ۳ متر جلو مي روند اما دوباره مي ايستند. ترافيک به قدري است که چراغ راهنما دوباره قرمز مي شود و من هم مجبور مي شوم پشت چهارراه همچنان منتظر بمانم. پس از سبز شدن چراغ، بوق ممتد و صداي ترمز خودروها را مي شنوم. اين صداهاي ناهنجار باعث مي شود خودروها سريع تر حرکت کنند.در طول اين خيابان پر از ترافيک، خودروهاي زيادي هم به صورت دوبله پارک شده است، هر چند قدمي هم فردي ايستاده است و با تابلوي کوچکي که در دست دارد، بلند مي گويد: «فروشي بيا». برخي رانندگان کمي آن طرف تر خودرو را متوقف مي کنند تا از قيمت نهايي خودروي خود با خبر شوند.در همين بين ناگهان خودروي پليس راهنمايي و رانندگي وارد خيابان مي شود.برخي افراد که متوجه حضور پليس مي شوند، از ترس جريمه شدن، به سرعت خودروي خود را حرکت مي دهند. اما خبري از صاحبان برخي خودروها نيست.افسر راهنمايي و رانندگي برگه هاي جريمه را پشت شيشه پاک کن خودروهايي که خلاف قانون پارک شده است، مي گذارد.نيم ساعت پس از جريمه کردن پليس، خيابان بدون ترافيک مي شود و خودروها از لاين هاي موجود در خيابان براي تردد استفاده مي کنند.اما پس از گذشت يکي، دو ساعت دوباره وضعيت خيابان گاز پرترافيک مي شود و به قول معروف «همان آش و همان کاسه». انگار نه انگار که همين ۲ ساعت پيش پليس در اينجا حضور داشته است.وضعيت پياده رو خيابان گاز با وجود به سازي هايي که انجام شده از اين هم بدتر است. زيرا وجود نمايشگاه هاي خودرو و استقرار خودروها در پياده رو باعث شده است رهگذران نتوانند به راحتي از پياده رو استفاده کنند و پس از طي مسافتي به ناچار از خيابان به عنوان پياده رو استفاده مي کنند.

گلايه هاي شهروندان

يکي از شهروندان که از پياده رو در حال عبور است، به خراسان مي گويد: در گذشته در پياده روهاي اين خيابان جاي عبور براي افراد نبود و نمايشگاه ها از هر فضايي براي خريد و فروش خودرو استفاده مي کردند. همين امر باعث شده بود پياده روها به وضعيت نامناسبي درآيد.مهدي قياسي مي افزايد: اما در چند ماه اخير پياده روهاي اين خيابان توسط شهرداري اصلاح شده و موانعي براي تردد خودروها و پارک آن در پياده روها گذاشته شده است و پياده روها خلوت تر از گذشته است.وي با اشاره به ترافيک موجود در اين خيابان مي گويد: هر چند وضع پياده روها بهتر شده ولي ترافيک در خيابان گاز بيشتر شده است و به دليل پارک خودروها در مقابل نمايشگاه ها، جايي براي تردد خودروهاي عبوري باقي نمي ماند.شهروند ديگري که خانم جواني است به خراسان مي گويد: متأسفانه يکي از معضلات خيابان هايي که در حاشيه آن نمايشگاه خودرو وجود دارد، ترافيک است؛ علاوه بر اين عابران نمي توانند به راحتي از فضاي پياده رو مقابل نمايشگاه ها استفاده کنند.عديله رحماني ادامه مي دهد: در بسياري اوقات به دليل تجمع آقايان خريدار و فروشنده در پياده رو ترجيح مي دهم به جاي پياده روي از تاکسي استفاده کنم.وي درباره انتقال يافتن اين نمايشگاه ها به مکان ديگر مي گويد: اگر اين امر تحقق يابد، بسيار خوب است چون شهروندان به آسايش و آرامش بيشتري دست مي يابند.

گفت و گو با يک متصدي بنگاه فروش خودرو

وارد يکي از نمايشگاه هاي فروش خودرو مي شوم، صاحب نمايشگاه در گفت و گو با خراسان مي گويد: ۲۵-۲۰ سال است که در اين خيابان نمايشگاه خودرو دارم.از او درباره ترافيک خيابان گاز و توقف دوبله و گاه سه رديفه خودروها در مقابل نمايشگاه هاي خودرو سوال مي کنم. محمدي پاسخ مي دهد: ما با همين متراژ موجود مغازه، سال ها پيش مجوز گرفته ايم ولي در فضاي نمايشگاه بيشتر از ۴-۳ خودرو را نمي توان پارک کرد. به همين دليل فروشندگان مجبور به پارک خودرو در حاشيه خيابان مي شوند.وي مي افزايد: گاهي اوقات برخي از افراد که خودروي خود را دوبله پارک مي کنند مي خواهند تا به صورت گذري از قيمت واقعي خودرو خود با خبر شوند و از چند نمايشگاه قيمت مي پرسند.او درباره انتقال صنف نمايشگاه داران خودرو به مکان ديگري مي گويد: بيشتر مردم اين خيابان را براي خريد و فروش خودرو انتخاب مي کنند و معلوم نيست و حتي اين نمايشگاه ها به مکان ديگري انتقال پيدا کند، وضعيت خريد و فروش صاحبان اين صنف چگونه باشد.

خجالت زدگي براي جريمه خودرو

اما يکي ديگر از نمايشگاه داران نظر ديگري دارد. او که خود را «علي اسماعيلي» معرفي مي کند، مي گويد: تاکنون چند بار مشتريان ما از سوي پليس راهنمايي ورانندگي جريمه شده اند و من به عنوان صاحب نمايشگاه خجالت زده شدم؛ از اين که فضاي مناسبي براي قرار گرفتن خودروهايشان در اين خيابان وجود ندارد.وي مي افزايد: همين امر باعث شده است تا شهروندان ترجيح دهند وقتي در حاشيه خيابان و نمايشگاه ها جايي براي پارک خودرو وجود نداشته باشد جاي ديگري را براي فروش يا خريد خودروي خود انتخاب کنند.وي درباره انتقال اين صنف به محل ديگري مي گويد: اين امر خوب است به شرطي که تبليغات مناسب هم براي آشنايي شهروندان انجام شود. زيرا برخي از اين نمايشگاه ها سابقه چند ده ساله دارند و مشتريان دائمي خود را پيدا کرده اند و شهرداري بايد تبليغات مناسبي هم در اين جهت داشته باشد.

جلوگيري قانوني از ايجاد مزاحمت

«وجود هر صنف در داخل شهر که مزاحمت هايي را براي شهروندان پديد آورد شامل بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداري ها مي شود».در تفسير حقوقي اين بند از قانون شهرداري آمده است: اصولا فلسفه وضع بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداري، حمايت معنوي از مسکن و محل سکونت و حفظ آرامش ساکنان است و منظور قانون گذار از مزاحمت  براي ساکنان، اين است که مزاحمت مستقيما و در محيط شغلي براي مردم ايجاد شود و يا غيرمستقيم از طريق سروصدا يا تشکيل صف در بيرون محيط کار يا عبور و مرور مداوم وسيله نقليه ايجاد شود.همچنين بر اساس مصوبه شوراي شهر به شماره 3.2263.ش مورخه 88.5.13 به شهرداري مشهد اجازه داده مي شود، در راستاي انجام وظايف قانوني محوله و با رعايت طرح هاي جامع و تفصيلي از فعاليت مشاغل مزاحم و آلاينده در کاربري هاي تجاري يا هر کاربري ديگر واقع در محدوده شهر، جلوگيري و بهاي خدمات سامان دهي اين مشاغل را از متخلفان دريافت کند.دبير کميسيون بند ۲۰ شهرداري مشهد در گفت وگو با خراسان مي گويد: در جلسه کميسيون که ۳۰ ارديبهشت ماه سال جاري با حضور نماينده شهرداري و ادارات راهنمايي ورانندگي، فرماندار، مديرکل تعاون، رئيس اتحاديه نمايشگاه داران تشکيل شد، مقرر شد طرح هايي براي رفع معضل ترافيک در خيابان هايي مثل گاز، راه آهن و خرمشهر اجرايي شود.ابراهيم حريربافان مي افزايد: يکي از طرح ها در معابر عمومي بزرگ اين است که شهرداري بخشي از پياده رو را براي تسهيل در رفت وآمد براي عابران پياده در نظر بگيرد که اين طرح هم اکنون در خيابان خرمشهر مشهد در حال اجراست.وي با بيان اين که در پياده روهايي با عرض کم اجازه داديم تا نمايشگاه داران از سطح شيب دار (رمپ) استفاده و خودروها را وارد نمايشگاه کنند، مي افزايد: البته اين سطح شيب دار نبايد به صورت ثابت باشد زيرا مصداق سد معبر است و بايد پس از استفاده جمع آوري شود.

فقط محدوده نمايشگاه!

وي با تصريح اين نکته که نمايشگاه داران فقط بايد از محدوده مغازه خود براي فروش خودرو استفاده کنند، مي گويد: متاسفانه بسياري از اين افراد به حق خود قانع نيستند و شهرداري مناطق از جمله شهرداري منطقه ۳ با نصب ميله هاي آهني مانع از ورود خودرو به پياده روها شده اند.وي درباره راهکار اصلي و موثر اين معضل مي گويد: اتحاديه نمايشگاه داران در همان جلسه اعلام آمادگي کرد تا زميني در خارج از شهر براي سامان دهي بنگاه هاي خودرو در نظر بگيرد که البته براي تامين اعتبار و هزينه خريد اين زمين و ساخت تاسيسات هم اداره کل تعاون اعلام آمادگي کرد تا از طريق ثبت شرکت هاي تعاوني مبلغ قابل توجهي به نمايشگاه داران وام دهد. مشاور طرح جامع مشهد به مجامع امور صنفي معرفي شده اند تا مشاور به صورت رايگان محوري را معرفي کند و فرآيند انتقال نمايشگاه هاي خودرو انجام شود.وي درباره گشت هاي پليس راهنمايي و رانندگي و جريمه خودروهايي که در مکان هاي نامناسب پارک شده است، مي گويد: اين کار فايده ندارد زيرا ضرري متوجه صاحب نمايشگاه نمي شود بلکه ضرر را صاحب خودرو مي کند.

اخطار به مزاحمان

شهردار منطقه ۳ شهرداري مشهد با بيان اين که نمايشگاه هاي خيابان گاز مجوز صنفي قديمي دارند و شهرداري مجوز جديدي نداده است، مي گويد: به نمايشگاه هايي که پياده روها را براي فروش خودرو اشغال مي کردند، اخطار داده ايم تا اين گونه مزاحمت ها را برطرف کنند.ساسان نورين مقدم با اشاره به به سازي معابر خيابان گاز مي افزايد: شهرداري با نصب ميله هاي آهني و موانع ترافيکي در فواصل منظمي در پياده روهاي اين خيابان سعي کرده است تا دسترسي عابران به پياده رو آسان تر باشد.وي درباره انتقال اين صنف به خارج از شهر و منطقه اي مناسب، مي گويد: آنچه در جلسه اي با رئيس اتحاديه نمايشگاه داران مطرح شد، اين بود که اين صنف به صورت متمرکز در يکي از محورهاي مشهد استقرار يابند و خدمات پشتيباني هم به آن ها ارائه شود که در اين راستا مشاور طرح تفصيلي و اقتصادي با شهرداري براي مکان يابي اين نقطه تعامل دارند و تا پايان سال اين مکان پيش بيني مي شود.

در ادامه گزارش خبرنگار خراسان از مسئول روابط عمومي اداره کل تعاون استان ميزان تسهيلات اعطايي به شرکت تعاوني صنف بنگاه داران خودرو براي انتقال اين صنف به مکان خاصي را سوال مي کند، وي مي گويد تاکنون چنين مطلبي را نشنيده ام!قميان پس از گفت وگو با قاسمي، مديرکل تعاون يادآور مي شود: تاکنون درخواستي از صنف نمايشگاه داران براي تشکيل شرکت تعاوني به ما نرسيده است.

  نوشته شده در  یکشنبه 1389/08/09ساعت 22:54  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
 بررسي وضعيت مشاغل مزاحم  در شهر مشهد

چند سال است كه موضوع انتقال و يا ساماندهي مشاغل مزاحم و آلاينده در مشهد مطرح است .

هر چند بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداري ها تعطيلي، تخريب و انتقال اين واحدهاي صنفي را وظيفه شهرداري دانسته است، اما بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسي، کميسيوني با عضويت وزيران عضو کارگروه حل مشکلات اصناف تشکيل شد و آيين نامه ايجاد مجتمع هاي صنفي در سال ۸۶ به تصويب رسيد و وظايفي را بر عهده دستگاه ها و سازمان هاي ديگر نهاد.در همين حال بر اساس ماده ۲ اين آيين نامه، مجامع امور صنفي با همکاري اتحاديه هاي مربوط موظف اند به منظور انجام اقدامات اجرايي لازم براي ايجاد مجتمع هاي صنفي نسبت به تشکيل شرکت يا شرکت هاي احداث مجتمع هاي صنفي و در صورت لزوم با مشارکت اشخاص حقيقي و حقوقي طبق مقررات اقدام کنند. تبصره ماده ۶ نيز مسئوليت نظارت بر عملکرد شرکت هاي احداث مجتمع هاي صنفي از جمله امور مربوط به معاملات و قراردادها را به عهده مجامع امور صنفي گذارده است.ماده ۸ نيز به تامين امور امنيتي، انتظامي و ترافيکي مجتمع ها توسط نيروي انتظامي اشاره مي کند. . در ماده ۱۳ آيين نامه نحوه ايجاد مجتمع‌هاي صنفي آمده است:استانداران موظف اند با همکاري دستگاه هاي اجرايي مربوط به منظور ايجاد مجتمع هاي صنفي نسبت به تامين زمين مناسب و همچنين ايجاد زيرساخت هاي لازم از قبيل آب، برق، گاز، تلفن، راه دسترسي و تخصيص تسهيلات بانکي از محل اعتبارات طرح هاي استاني، بنگاه هاي اقتصادي زودبازده و کارآفرين و يا ديگر منابع مطابق با قوانين و مقررات اقدام کنند.

با توجه به مطالعات طرح جامع ساماندهي مشاغل توليدي و كارگاهي سال 81 در شهر مشهد؛ تعداد 17 هزار شغل آلاينده و مزاحم شناسايي گرديده است. سد معبر، آلودگي صوتي، آلودگي خاك و آب، آلودگي هوا، ايجاد ترافيك،‌ بر هم زدن آسايش شهروندان و ... از مهم‌ترين آثار منفي مشاغل آلاينده و مزاحم در مشهد است. در كنار مشاغل آلاينده و مزاحم در پايتخت معنوي ايران چند كارخانه و كارگاه بزرگ و معروف (كارخانه قند آبكوه، كارخانه كوكاكولا، كارخانه آرد،‌انبار شركت نفت در ميدان شهيد گمنام و ...) نيز وجود دارند.

در كميسيون بند 20 تاكنون تصميمات بسيار خوبي در خصوص ساماندهي مشاغل مزاحم و آلاينده گرفته شده به عنوان مثال درخصوص ساماندهي مشاغلي مانند خدمات خودرويي از جمله صافكاري، مكانيكي، برق‌كشي اتومبيل و نقاشي به اين جمع‌بندي رسيديم كه انتقال اين گونه مشاغل به خارج از شهر كار صحيحي نمي باشد چراكه يك شهروند براي تعمير جزئي خودروي خود بايد به خارج از شهر مراجعه كند بنابراين تصميم بر اين شد كه به جاي انتقال آن‌ها به خارج از شهر اين گونه مشاغل در داخل شهر و در مجتمع‌هايي ساماندهي ‌شوند. در اين گونه مجتمع‌ها طبقه اول خدمات فني خودرو ارائه مي‌شود و در طبقه بالا لوازم يدكي اتومبيل به فروش مي‌رسد و با احداث چنين مجتمع‌هايي سروصدا، نابه هنجاري‌ها، آلودگي و مزاحمت تا حدود زيادي رفع مي‌شود.

در كنار اين مشاغل برخي ديگر از مشاغل مانند سنگ‌بري‌ها، موزائيك‌سازي‌ها و ... بايد به خارج از شهر منتقل شوند كه اقداماتي براي انتقال اين گونه مشاغل به خارج از شهر انجام شده است.

بطور كلي نگاه شهروندان در درجه اول به شهرداري است و همه از شهرداري توقع ساماندهي و يا انتقال مشاغل مزاحم را دارند. اما انتقال تمامي مشاغل مزاحم و آلاينده به خارج از شهر امكان‌پذير نيست چراكه هزينه بالا و وقت زيادي را مي‌طلبد ضمن اينكه در قانون نيز اين وظيفه براي شهرداري تعريف نشده است فقط شهرداري وظيفه ساماندهي اين گونه مشاغل را دارد نه انتقال آن‌ها را.

در طرح مطالعاتي مشاغل در سال ۸۱ مشاغل به سه دسته توليدي- خدماتي، مشاغل مزاحم و مشاغل آلاينده تقسيم بندي شده  است. ۲۸ صنف در دسته اول، ۱۴ صنف در دسته دوم و ۱۱ صنف در دسته سوم طبقه بندي شده است، مشاغل خدماتي بايد در داخل شهر ساماندهي شوند، مشاغل مزاحم بايد در حومه شهر ساماندهي شوند و مشاغل آلاينده بايد به خارج از شهر منتقل شوند.

براي ساماندهي مشاغل مزاحم وآلاينده سه راهكار برخورد، انتقال و تمهيدات پيش‌بيني مي‌شود كه در راهكار اول يعني برخورد پلمب و تعطيلي واحد توليدي و كارگاهي تاكيد شده است كه برعهده كميسيون بند 20 است. در راهكار دوم براي انتقال بايد مجتمع‌هايي از قبل احداث شود و درخصوص راهكار سوم نيز از سال گذشته كارگروه استانداردسازي صنوف تشكيل شده است كه هدف از تشكيل اين كارگروه حل و رفع با تدبير برخي از مزاحمت‌هاي مشاغل آلاينده و مزاحم است و تاكنون 25تعاوني تشكيل شده كه هدف از اين كار ايجاد مجتمع‌هاي صنفي با استفاده از شوراي خود صاحبان صنوف است.

در پايان جمع آوري مشاغل مزاحم از سطح شهر نيازمند يک حرکت جمعي است كه تمام سازمانهاي دولتي مثل مسکن و شهرسازي، اداره کار، بازرگاني، استانداري، اتحاديه ها و اعضاي تعاوني و شهرداري بايد در يک حرکت منسجم و قانونمند اقدام به جمع آوري مشاغل کنند.

 

  نوشته شده در  پنجشنبه 1389/08/06ساعت 14:15  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
 شهردار مشهد از انتقال قطعی کارخانه قند آبکوه تا سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع شهرداری مشهد، سید محمد پژمان در نشست هم‌انديشي با شهروندان منطقه 2 که در بولوار فرامرز عباسي برگزار شد گفت:خدمت‌رساني به تمامي شهروندان بر مبناي كيفيت در ارائه خدمات و سرعت در اجراي كارها و پروژه‌هاي شهري امروز به يكي از سرلوحه‌هاي بلامنازع شهرداري در جلب رضايت شهروندان مبدل شده است.
 وی ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت:هدف از برگزاري چنين نشست‌هايي با شهروندان در واقع ارزيابي عملكرد همكاران و محك فعاليت‌هاي صورت‌گرفته در ميزان جلب رضايت مردم است.
پژمان در ادامه افزود: بازخورد نظرات مردم نسبت به نحوه اداره شهر مي‌تواند فرصتي مناسب براي بررسي تصميمات و اقدامات آينده باشد.
شهردار مشهد رسالت اصلي شهرداري را تامين رفاه و آسايش شهروندان عنوان کرد و گفت: بايد همگي دست به دست هم دهيم تا شهر مشهد را به جايگاه واقعي خود كه همانا پايتخت معنوي ايران اسلام است، هر چه بيشتر نزديك‌تر سازيم.
پژمان در ادامه  به فعاليت‌هاي گوناگوني كه خادمان مردم در شهرداري انجام مي‌دهند، اشاره كرد و گفت: تلاش همكاران در بخش‌هاي مختلفي چون فضاي سبز، خدمات شهري، آتش‌نشاني، فرهنگي و اجتماعي و ... همه با هدف جلب رضايت شهروندان و ساختن شهري آباد و آزاد صورت مي‌گيرد.
وي با اشاره به بروز تغييرات جاري در نحوه فعاليت‌ شهرداري در سه سال گذشته، اظهار داشت: بر اين اساس مي‌توان ادعا كرد امروز شهرداري مشهد بر مبناي رويكرد علمي، فعاليت‌ها و برنامه‌‌ريزي‌هاي خود را سامان مي‌بخشد و بر اين اساس حركت مي‌كند.
 شهردار مشهد اولويت شهرداري را اتمام و بهره‌برداري از پروژه‌هايي عنوان كرد كه از سال‌هاي دور همچنان بر زمين مانده و هنوز با گذشت چند سال، توفيقي در اجرا نداشته‌اند.
پژمان تاكيد كرد: به‌قطع مي‌توان گفت، هيچ پروژه‌اي در سطح شهر مشهد وجود ندارد كه ناتمام يا نيمه‌تمام رها شده باشد، بلكه اگر بر روي پروژه‌اي برنامه‌ريزي صورت مي‌گيرد،‌ نتيجه آن تا پايان سال مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.
تغيير خطوط اتوبوسراني،‌ چرا؟
در اين ديدار صميمانه، شهروندان منطقه2 به بيان مسائل و مشكلات خود پرداختند كه از آن جمله مي‌توان به موضوع كمبود خطوط اتوبوسراني اشاره كرد.
 شهردار مشهد در این راستا با بيان اينكه هيچگاه منافع شهرداري با منافع مردم در تضاد نيست، تصريح كرد: شهرداري در تامين هزينه‌هاي خريد اتوبوس با مشكل مواجه است، علاوه بر اين هزينه تمام شده هر سفر درون‌شهري 155تومان است كه شهرداري 100تومان از اين هزينه را به صورت يارانه به اتوبوسراني ارائه مي‌كند.
پژمان در پاسخ به سئوالي پيرامون علت تغيير خطوط نيز گفت: در برخي مسيرها تعداد اتوبوس‌هايي كه به صورت موازي به خدمات‌دهي مشغول‌اند، زيادبود، اين امر علاوه بر استهلاك،‌ افزايش سوخت و پايين‌آمدن ميزان و كيفيت پاسخ‌دهي، ترافيك را افزايش مي‌داد؛ از همين‌رو شهرداري تصميم گرفت با حذف خطوط موازي، تسهيل در ارائه خدمات به شهروندان را موجب شود.
كارخانه قند تا سال آينده منتقل مي‌شود
وي همچنين در پاسخ به سئوال ديگري در زمينه زمان انتقال كارخانه قند آبكوه اظهار داشت: گرچه براي شهرداري امكان پلمب اين كارخانه محفوظ است، اما در تعاملاتي كه با مسئولان و مجريان امر داشته‌ايم به اين نتيجه قطعي رسيده‌ايم كه تعطيلي كارخانه قند آبكوه از سال آينده فراتر نرود.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  شنبه 1389/08/01ساعت 23:30  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
امام رضا(علیه ‎السلام) فرمودند:
هر کس اندوه و مشکلى را از مومنى برطرف نماید خداوند در روز قیامت انـدوه را از قلبش برطرف سازد.
(اصول کافى، ج 3، ص 268)

  نوشته شده در  یکشنبه 1389/07/25ساعت 16:15  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

معاون خدمات شهري شهرداري مشهد خبر داد

 

 طي عمليات كاشت نهال در فصل درختكاري تا پايان سال جاري تعداد 120 هزار اصله نهال به فضاي سبز مشهد افزوده خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي و مشاركتهاي مردمي معاونت خدمات شهري،  مهندس كاظمي معاون خدمات شهري شهرداري مشهد ضمن اعلام این مطلب افزود:

در حال حاضر سرانه فضاي سبز شهر مشهد 7/9مترمربع است كه طي عمليات درختكاري سال جاری كه با هزينه اي معادل 5 ميليارد ريال اجرا می گردد. عمليات كاشت نهال در خيابانهاي اصلي ، جلب مشاركت شهروندان در كاشت نهال در معابر فرعي ، كاشت درختچه و پرچين ، روتبال و جابجائي درختان مسن و استفاده از سوپرجاذب ها در دستوركار قرار گرفته است .

معاون خدمات شهري ادامه داد كاشت 15 هزار اصله نهال در منطقه 9 ،30  هزار اصله درختچه در منطقه 10وروتبال 5 هزار اصله درخت شامل زبان گنجشك ، اقاقيا ، توت نرک و پیوندی ، سرو ، افرا ، كاج توپي با تمرکز در منطقه 10 و 14 هزار اصله صنوبرنیگرا در  بلوار وكيل آباد مهمترين اقدامات اين طرح خواهد بود.

كاظمي مشاركت شهروندان در طرح درختكاري سال جاري راآبياري و نگهداري از درختان كاشته شده برشمرد و افزود : در صورت تائيد ناظرين شهرداري شهرونداني كه مشاركت شايسته اي در نگهداري و آبياري درختان كاشته شده داشته باشند طي سه سال از تخفيف 10 تا 30 درصدي عوارض پسماند برخوردار و لوح شهروند نمونه دريافت مي دارند.

معاون خدمات شهري شهرداري مشهد جوان سازی 20 هزار اصله درخت در 50 خيابان اصلي مشهد را بوسيله هوادهي ، هرس و تزريق از ديگر اقدامات طرح درختكاري سال جاري برشمرد وتصریح كرد ، با توجه به اينكه هر درخت در هر سال به ميزان 1 مترمربع به فضاي سبز شهري می افزاید با انجام عمليات درختكاري مذكور و ادامه این حرکت ها  تا سال 1390 به سرانه 4/10 مترمربع دست خواهيم يافت.

  نوشته شده در  پنجشنبه 1389/07/22ساعت 22:53  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری مشهد گفت: واحدهای صنفی مستقر در منطقه مطهری جنوبی، موظف هستند واحدهای صنفی خود را ایمن و تاییدیه سازمان آتش‌نشانی را دریافت كنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد،حسن جعفری ، آخرین مهلت ایمن‌سازی اصناف در محدوده خیابان مطهری جنوبی را حد فاصل چهارراه میدان بار تا فلکه سعدی(تختی) دانست .
وی اظهار داشت: هم اکنون منطقه چهارراه میدان‌بار به دلیل وجود تعداد زیادی مغازه فرش‌فروشی و پلاستیک‌فروشی جزوه مناطق بسیار خطرناک از نظر ایمنی و حریق محسوب می‌شوند و احتمال هرگونه حادثه آتش‌سوزی در این منطقه وجود دارد.
جعفری تصریح کرد: اگر واحدهای صنفی مستقر در این منطقه تا پایان مهرماه سال جاری، ایمن سازی واحدهای خود را به اتمام نرسانند، پلمب خواهند شد.
وی اظهار داشت: طرح‌های ایمن‌سازی به‌تدریج طی جدولی برای تمامي مناطق شهر مشهد اجرا خواهند شد.

  نوشته شده در  سه شنبه 1389/07/13ساعت 18:33  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

شهرداري منطقه11 مشهد، منطقه‌اي استراتژيك در شهر به شمار مي‌رود كه حوزه‌هاي پر‌اهميت پارك ملت، زندان‌مركزي‌، دانشگاه پيام‌نور و مؤسسه آموزش عالي سجاد درآن قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، بين معلم 27 و 29، پمپ بنزين بولوار معلم قرار دارد كه پوشش نامناسب مشاغل مزاحم در رديف مشاغل خدماتي سبك‌اتومبيل‌، چهره و چشم‌انداز نامناسب و مشكلات ترافيكي فراواني را در اين منطقه از شهر به‌وجود آورده است.
كارشناسان شهرداري منطقه 11 در راستاي بهبود ترافيك و كسب رضايت شهروندان اقدام به جدول‌گذاري و مسدود كردن خيابان نموده‌اند.
يكي از شهروندان كه در آن محدوده تعميرگاه ماشين دارد در اين‌باره گفت: با توجه به تصميم شهرداري درخصوص كم كردن عرض خيابان، كسبه محل بايد تغيير مكان بدهند .
محمدي يكي ديگر از اهالي منطقه‌ نيز اظهار داشت: قبل از اين اقدام شهرداري، پارك ماشين‌ها در اين منطقه زياد بود، اما با مسدود كردن خيابان، ترافيك و تصادفات زيادي رخ مي‌دهد.
وي درخصوص اسكان اين مشاغل در مكان‌هاي مناسب گفت: كسبه محل، نظر مساعدي درخصوص اسكان در مكاني ديگر دارند كه عدم همكاري شهرداري و عدم تعيين مكان مناسب براي اسكان اين افراد علت اصلي عدم پيشرفت اين طرح بوده است.
يكي از ساكنان محلي نيز خاطرنشان كرد: در گذشته درساعات ابتدايي شب، امكان عبور و مرور با وسيله‌نقليه در اين خيابان وجود نداشت و هنگامي كه قصد خارج يا داخل شدن با ماشين را داشتيم با پارك ماشين در مقابل پاركينگ منزلمان مواجه مي‌شديم كه بعد از انجام تغييرات دراين مكان، مشكل ما نيز تا حدودي رفع شده است.
فرد ديگري نيز كه از وجود اين نوع مشاغل در محل داشت گلايه‌مند بود، اظهار داشت: سر و صدا و حضور بي‌موقع ماشين‌ها در خيابان، آسايش اهالي محل را سلب مي‌كرد.
رئيس اداره فني و عمران شهرداري منطقه11 در اين خصوص گفت: در انجام طرح ساماندهي ترافيكي خيابان معلم 27 و29، نظرات كارشناسانه اعمال شده است.
صادق‌جوادي، هدف انجام طرح را ايمن‌سازي تردد، كاهش تاخير وسايل‌نقليه، بهبود ساماندهي ماشين‌هايي كه از پمپ بنزين استفاده مي‌كنند و بالا بردن ضريب ايمني عابران ‌پياده را از مهمترين اهداف اجراي اين طرح اعلام کرد.
وی تاكيد كرد: در اين طرح، ورودي خودروها به پمپ بنزين از بولوار معلم و خروجي آن‌ها از خيابان پشت پمپ بنزين به‌صورت يك‌طرفه از شرق به غرب است.
جوادی درخصوص اقدامات صورت گرفته در اين طرح تشريح كرد: خيابان معلم27 از جنوب به شمال و خيابان معلم29 از شمال به جنوب يك‌طرفه شده است.
وی بيان داشت : مشاغل مزاحم، استفاده غيرمجاز از پياده‌رو انجام مي‌دادند و از پياده‌رو به عنوان پاركينگ براي ماشين‌ها استفاده مي‌شد كه براي جلوگيري از اين امر، جداول در حاشيه پياده‌رو تعبيه شده است.
جوادی خاطر نشان كرد: به منظور كاهش آلودگي صوتي و آلودگي هوا در اين منطقه و جلوگيري از استفاده از پياده‌رو به عنوان پاركينگ، فضاي سبز به‌ صورت خطي و به عرض يك متر در اين طرح اجرا مي‌شود.
رئيس اداره فني و عمران شهرداري منطقه11 ادامه داد: پياده‌روسازي از اقدامات مهم اين طرح مي‌باشد و پياده‌روهاي منطقه آسفالت خواهد شد.
جوادی به بستن دوربرگردان اين خيابان اشاره و تاكيد كرد: به دليل تراكم درمانگاه و ادارات ثبت و توقف خودروها درا نتهاي خيابان معلم، گره‌ترافيكي در اين مكان به‌وجود مي‌آمد كه اين نقطه مسدود شده است.
وی، اين طرح را موفق دانست و اظهار داشت: انجام اين طرح در راستاي بهبود ترافيك ايده‌‌آل خواهد بود، اما كسبه به اين دليل كه انجام طرح باعث اخلال در كار آن‌ها شده است از اين طرح ناراضي هستند.
جوادی گفت: در اين طرح، 24واحد صنفي وجود دارد كه تنها هفت واحد مجوز دارند و بايد تعميركاران و مشاغلي كه نياز به پاركينگ دارند در مكان‌هاي مناسبي اسكان داده شوند.
وی خاطر نشان كرد‌: خيابان معلم27 به جداره شهري متصل است و در اين مكان بايد فروشگاه‌هاي خدماتي و لوكس وجود داشته باشد.
كارشناس ترافيك شهرداري منطقه11 نيز گفت: بهبود ترافيك و كاستن از گره ترافيكي، هدف انجام طرح ساماندهي ترافيكي معلم 27 مي‌باشد.
علي قائمي تاكيد كرد: شركت مشاور فرامين ،6طرح را به شوراي ترافيك ارائه داد كه از اين ميان بهترين طرح انتخاب شده است.
وي درخصوص بهبود ترافيك در خروجي و ورودي پمپ بنزين اعلام كرد: در 5متر از خط پارك بولوار، ميل باتومي تعبيه مي‌شود و استفاده‌كنندگان از پمپ بنزين دريك صف و خط پارك مي‌ايستند و خيابان منتهي به پمپ‌بنزين نيز يك‌طرفه مي‌شود.
قائمی، خاطر نشان كرد: زميني منتهي به معلم 29 وجود دارد كه در اين طرح به عنوان پاركينگ طبقاتي استفاده مي‌شود.
وی بيان داشت: با هر كدام از كسبه كه قصد تخلف در اين منطقه را داشته باشند، از سوي اجرائيات شهرداري اقدامات قانوني نظير جريمه، پلمب و معرفي به مراجع قضايي صورت مي‌گيرد.
قائمی در پايان خاطر نشان كرد: خدمات سبك خودروها بايد فضايي به عنوان پاركينگ داشته باشند تا فضاي خيابان را اشغال نكنند و زمينه‌ساز ايجاد ترافيك در منطقه نشوند.
وی افزود: ايجاد مجتمع‌هايي براي اسكان و ساماندهي اين نوع مشاغل، بهترين راه‌حل مشكلات به‌وجود آمده در سطح شهر است.

  نوشته شده در  سه شنبه 1389/07/13ساعت 18:9  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

شهادت مظلومانه قرآن ناطق، امام صادق (ع) بر شما تسلیت باد.

  نوشته شده در  یکشنبه 1389/07/11ساعت 23:44  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

 معاون خدمات شهري شهرداري مشهد گفت: هم اکنون سرانه توليد زباله درشهر مشهد 650 گرم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، خليل‌الله كاظمي افزود:این در حالی است که طی 10 سال گذشته اين رقم 10 درصد بوده و با روند كنوني و بدون در نظر گرفتن رشد جمعيت،اين روند جاي نگراني بسيار دارد.
وی بااشاره اینکه براي دفع هر تن زباله 5/2 متر فضا اشغال می شود ، اظهار داشت:متأسفانه دفع اين زباله‌ها علاوه بر اينكه آلوده‌كننده خاك، هوا و زمين است ،منابع اوليه را نيز از بين مي‌برد.
وی با اشاره به اينكه افزايش توليد زباله در حيطه توليد در صنايع است، تصريح كرد: بايد توليدكننده در صنايع به الگوي استاندارد و بازيافت توجه جدي كنند تا در اين خصوص دچار اشتباه نشود.
كاظمي در ادامه با بيان اينكه سه مقوله مهم در سازمان بازيافت شهرداري مشهد پيگيري مي‌شود، يان داشت: توليد، مع‌آوري و دفن به صورت اصولي از مواردي است كه اين سازمان پيگيري مي‌كند.                                                                                     

وی در ادامه با اشاره به روند توليد ظروف يكبار مصرف و الگوي مصرف كه در مردم تغيير يافته، تصريح كرد: در حال حاضر از اين ظروف کمتر استفاده می شود كه براي كاهش آن نيازمند همكاري بيشتر رسانه‌هاي جمعي هستيم.

  نوشته شده در  شنبه 1389/07/10ساعت 19:52  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

 مديرعامل سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري مشهدگفت: در چهار ماهه نخست سال جاری سه هزار و 189 تخلف در خصوص ثبت حمل خاك و نخاله های ساختمانی صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد, علی نجفی با اشاره به این که طی یک سال گذشته با 9هزار و 343 مورد تخلف برخورد شده است افزود:در سال 1388، تعداد 207هزار و 800 سرويس در محل‌هاي مجاز تخليه صورت گرفت كه رقمي معادل يك ميليون و 593 هزار تن را شامل مي‌شود.
نجفي تصريح کرد:در چهار ماهه نخست سال جاري نيز اين رقم به 72 هزار و 800سرويس مجاز در محل‌هاي مجاز حمل خاك و نخاله رسيد كه رقمي معادل 614هزار و 500تن می باشد.
وي همچنین از راه‌اندازي سيستم مكانيزه حمل خاك و نخاله در هفته دفاع مقدس خبر داد و 'گفت: اين سيستم با هدف سهولت در انتقال ضايعات ساختماني با باكس‌هاي ويژه سيستم مكانيزه و جلوگيري از تردد خودروهاي كوچكتر در جاده‌ها راه‌اندازي گرديد.
مديرعامل سازمان بازيافت به مزاياي كاربرد اين روش اشاره كرد و اظهار داشت: در روش پاكسازي معابر از خاك و نخاله به روش سنتي، علاوه‌بر ايجاد سروصدا و آلودگي صوتي، افزايش استفاده از سوخت و قدرت،‌ نور كم، فعاليت را با محدوديت مواجه مي‌ساخت.
نجفي مي‌افزايد: در روش مكانيزه انتقال ضايعات ساختماني نه تنها اين معايب از بين مي‌رود، بلكه گامي موثر در خدمات‌رساني بهتر و موثرتر برداشته مي‌شود.
وي در همين رابطه به ساماندهي و شناسايي ماشين‌هاي حمل خاك و نخاله در سطح شهر اشاره كرده و گفت: خودروهاي حمل خاك بايد براي انجام هرگونه عمليات خاكبرداري، مجوزهاي لازم را از سازمان بازيافت و تبديل مواد دريافت کنند.
نجفی به فعاليت 20 اكيپ گشتي اين سازمان در طول شبانه‌روز اشاره کرد و اظهار داشت : اين اكيپ‌ها خودروهاي غيرمجاز حمل خاك را در صورت مشاهده بر طبق قانون مديريت پسماند توقيف مي‌كنند.
وی در این زمینه از توقيف خودروهاي غيرمجاز حمل خاك از 3 تا 7 روز و جريمه نقدي از 500هزار ريال تا 20ميليون ريال خبر دادو تاکید کرد:
خودروهاي حمل خاك و نخاله مي‌توانند بار خود را تنها در دو سايت مجاز سازمان بازيافت در سايت فوتبال شهرداري در كيلومترپنج جاده نيشابور و سايت لك‌لك در جاده كلات تخليه نمايند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه خاك و نخاله‌هاي توليد شده در شهر مشهد به سه گروه عمده نخاله‌هاي ساختماني حاصل از ساخت و سازها، مصالح حاصل از حفاري‌ها و فعاليت‌هاي عمراني و خاك و نخاله‌هاي ناشي از ساختمان‌هاي فرسوده تقسيم مي‌شوند افزود: اين نخاله‌ها سبب زشت‌شدن محيط شهري، سد معبر در حواشي يا معابر سطح شهر، توليد گرد و خاك و ايجاد بيماري‌هاي تنفسي، شيوع بيماري‌هاي واگيرداري چون سالك و منبعي براي توليدمثل حشرات و جوندگان موذي مي‌گردد.
نجفی ادامه داد: بررسي طرح بازيافت اصولي خاك و نخاله با همكاري دانشگاه فردوسي در دستور كار سازمان قرار دارد، اما از آنجا كه اين طرح بسيار هزينه بر است، تلاش شده از همكاري و مشاركت بخش خصوصي استفاده شود.

  نوشته شده در  شنبه 1389/07/10ساعت 19:49  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

 مديرعامل سازمان آتش ‏نشاني و خدمات ايمني شهرداري مشهد از اختصاص سه بالگرد تا پايان سال  جاری به مشهدخبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد ،آتشپاد حسن جعفري افزود: این بالگردها جنبه اطفاي حريق ندارد و تنها به كمك آتش‏ نشانان مي‏آيد؛ با اين حال تجهيز شهرها به اين وسيله مي‏تواند نقش مهمي در اطفاي حريق داشته باشد.
وي همچنين با اشاره به نبود تجهيزات آتش‏نشاني در 80درصد مراكز اقامتي شهر، خاطرنشان كرد: براساس مصوبه شوراي شهر مشهد در سال‏هاي اخير، شهرداري‏هاي مناطق بر رعايت ايمني در اماكن مختلف شهر نظارت مي‏كنند؛ به‌گونه‏ اي كه در صورت عدم دريافت تاييديه آتش‏نشاني، پايانكارساختمان صادر نمي‏گردد.
جعفری در ادامه  زمان استاندارد رسيدن به محل حادثه را سه دقيقه اعلام كرد و گفت: اين زمان در كشور ما و شهر مشهد چهار دقيقه و 20ثانيه مي‌باشد كه با در دست احداث بودن 22 ايستگاه آتش‏نشاني اميد مي‏رود اين ميزان به استاندارد واقعي نزديك شود.
مديرعامل سازمان آتش‏نشاني و خدمات ايمني شهرداري مشهد با بيان اينكه براساس نياز سنجي‏هاي صورت گرفته براي هر 50هزار نفر در شهر مشهد به 58ايستگاه آتش‏نشاني ديگر نياز است، تصريح كرد: پيش‏بيني شده سه  ايستگاه ديگر نيز تا پايان بهمن‏ماه به صورت سيار، احداث و تحويل سازمان گردد.
جعفری  افزود: اين سازمان، آمادگي دارد در 50 نوع حادثه شهري به ارائه خدمات و اطفاي حريق بپردازد.
وی در ادامه به وجود شش هزار شير هيدارنت نصب شده در سطح شهر اشاره كرد و بيان داشت: شيرهاي آتش‏نشاني در مواقع خطر به اندازه يك ايستگاه آتش‏نشاني كارايي دارد؛ چراكه منبع اطفاي سازمان را در 98درصد موارد آب تشكيل مي‏دهد و تنها در دو درصد موارد از كف و پودر استفاده مي‏شود.
جعفري ادامه داد: براساس نياز‌سنجي‏هاي صورت گرفته به يكهزار و 500شير هيدرانت در 250نقطه شهري نياز مي‌باشد كه هم‏اكنون تعداد 200 حلقه شيرآتش‏نشاني از سوي شركت آب‌وفاضلاب در سطح شهر نصب شده است.
وي در عين حال از كمبود نيروي انساني، ابراز گلايه كرد و گفت: كمبود نيروي انساني در كنار خلأهاي قانوني و نداشتن اختيار در برخورد با متخلفان از جمله مواردي است كه آتش‏نشانان را با مشكل مواجه ساخته است.

  نوشته شده در  شنبه 1389/07/10ساعت 19:48  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

اگرچه با معدوم‌سازي برخي مزارع حاشيه كشف‌رود، مشهدي‌ها بيش از گذشته به رفع مشكلات بهداشتي ناشي از آبياري انواع سبزي كشت شده در اين منطقه اميدوار شده‏اند، اما به عقيده صاحبنظران، معدوم كردن اين محصولات، راه‌حل نهايي براي رفع معضل كشف‌رود نيست.
در همين راستا، هر روز راهكار جديدي براي رفع آلودگي كشف‌رود ارائه مي‏شود و اين درحالي است كه هنوز روشن نيست كه اين پيشنهادات تا چه اندازه عملياتي خواهند شد.

اما يكي از تازه‌ترين اين راهكارهاي پيشنهادشده براي نجات كشف‌رود، روز پنج‏شنبه و در جريان سفر معاون رئيس‏جمهور به مشهد بيان شد و طي آن محمدجواد محمدي‌زاده كه زماني خود به عنوان استاندار خراسان رضوي، در جريان آلودگي كشف‌رود قرار داشت، به شهرآرا گفت: پيشنهاد شده كل مسير رودخانه كهنسال كشف‏رود از ابتداي سرخس تا مشهد، به عنوان اثرملي به ثبت برسد تا گونه‏هاي گياهي و حيواني اين منطقه تقويت و از آلايندگي حاشيه آن جلوگيري شود.
رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست كشور در ادامه تاكيد كرد: تمام تلاش سازمان محيط‏زيست كشور بر آن است كه كشف‏رود آلايشي پيدا نكند و در همين راستا هم‏اكنون شاهديم كه آلايندگي آب‏هاي مشهد تا حد چشمگيري كاهش پيدا كرده است و البته اين آلايندگي بايد به صفر برسد. وي با اشاره به طرح بلندمدت سازمان حفاظت محيط‏زيست كشور براي حل دائمي معضل كشف‏رود نيز گفت: در صورت ثبت ملي كشف‌رود، هرگونه فعاليتي در حاشيه اين رودخانه تحت نظارت مستقيم سازمان محيط‏زيست قرار گرفته و اجازه سوءاستفاده به هيچ‌كس داده نخواهد شد.
با خروج كارخانجات آلاينده از مشهد موافق نيستم!
معاون رئيس‏جمهور همچنين در پاسخ به سئوال ديگري درباره ضرورت خروج واحدهاي صنعتي آلاينده از مشهد گفت: راه‏حل رفع معضل آلايندگي كارخانجات آلاينده‌اي چون كارخانه قند، سيلو، كوكا و... در انتقال آن‏ها به خارج از شهر نيست.
محمدي‏زاده به ضرورت رفع خطر آلايندگي و در اولويت قرارگرفتن اين مهم، قبل از گزينه انتقال اشاره كرد و گفت: فعاليت كارخانه سيمان مشهد نيز روزي با چالش‏هاي زيست‏محيطي بسياري مواجه بود، اما هم‏اكنون پس از نصب سيستم‏هاي فيلتراسيون و بازگرداندن بخارات به سيستم، مشكلات حل شده، بنابراين اين واحدها نيز مي‌توانند به جاي خروج از شهر، از آلايندگي خود بكاهند. وي، دليل مطرح شدن گزينه انتقال اين واحدها را بارگذاري جمعيتي و معضل ترافيك عنوان كرد و افزود: آلايندگي كارخانه‏اي كه داراي آلودگي است، حتي اگر به خارج از شهر انتقال يابد، تداوم خواهد داشت و حركت بادهاي مخالف يا موافق، اين آلايندگي را به سمت شهر هدايت خواهد كرد اما درصورتي كه برخي از اين واحدها باعث ترافيك شهري شوند، خروج آن‏ها الزامي است.
رئيس سازمان حفاظت از محيط‏زيست كشور، اولويت و تاكيد اين سازمان را بررفع آلايندگي صنايع و كارخانجات آلاينده عنوان كرد و خاطرنشان ساخت: پس از اخطارهاي اوليه در اين رابطه، گزينه بعدي مي‏تواند برخوردهاي شديد اين سازمان با متخلفان با توجه به ظرفيت‏هاي قانوني و حمايت دستگاه قضايي باشد.

  نوشته شده در  شنبه 1389/07/03ساعت 18:33  توسط  ابراهيم حريربافان  | 

شهرداري با بررسي ميزان استحكام زمين، بنا و سيماي شهري ؛اقدام به صدور مجوز براي نصب دكل‌هاي مخابراتي مي كند .نصب دكل‌هاي مخابراتي در سطح شهرهاي بزرگ كشور كه با هدف توسعه شبكه تلفن همراه و تقويت زيرساخت‌هاي مخابراتي صورت مي‌گيرد، مدت‌هاست كه بازتاب‌هاي مختلفي در رسانه‌ها و نيز ميان شهروندان داشته است.

                                             

يكي از مهم‏ترين مباحث در رابطه با نصب دكل‌هاي مخابراتي (BTS)، موضوع تاثير امواج اين دكل‌ها بر سلامت شهروندان است. اگرچه به عقيده برخي صاحب‌نظران، اين دكل‌ها مي‌توانند سلامت شهروندان را به خطر اندازند، اما وزارت بهداشت، اين گمانه‌زني‌ها را رد كرده و مهر تاييد بر سالم بودن دكل‌هاي مخابراتي در سطح شهر زده است. شركت مخابرات نيز در اين راستا بارها اعلام كرده است كه استانداردهاي جهاني را در اين رابطه رعايت كرده و دكل‌هاي نصب شده ضرري براي مردم ندارد. اما تنها موضوع احتمال خطرآفريني امواج اين دكل‌ها نيست كه حاشيه‌ساز شده، چراكه نصب دكل‌هاي يادشده در منازل مسكوني فاقد استحكام نيز مي‌تواند به بروز آسيب‌هايي منجر شود. اين تهديد، در كنار برهم خوردن منظر شهري به دليل مكانيابي نامناسب براي نصب برخي دكل‌هاي مخابراتي، باعث شد تا در تاريخ 27 تيرماه امسال، شوراي اسلامي شهر مشهد طرحي را از تصويب بگذراند كه طي آن، نصب هر دكل مخابراتي منوط به صدور مجوز از سوي شهرداري مشهد باشد.
اگرچه به دنبال تصويب قانون يادشده، عده‌اي از شهروندان گمان كردند كه اين مصوبه به معناي پايان نصب هرگونه دكل مخابراتي در سطح شهر است، اما فرماندار مشهد با اشاره به اين مصوبه مي‌گويد: شهرداري مشهد براساس مصوبه شورا، تنها مي‌تواند درباره استحكام بنايي كه قرار است دكل مخابراتي در آن نصب شود اظهارنظر كرده و يا از نظر سيما و منظر شهري نظارتي بر روند نصب اين دكل‌ها داشته باشد و به غير از اين دو شاخص، شهرداري اختياري در رابطه با منع نصب دكل‌هاي مخابراتي ندارد.
حسن موحديان با تاكيد براينكه توسعه شبكه مخابراتي از سياست‌هاي كلي نظام است و به‌زودي قرار است تمامي خدمات دولت از طريق تلفن همراه قابل ارائه شود، مي‌افزايد: مصوبه شوراي اسلامي شهر مشهد، مصوبه‌اي قابل دفاع مي‌باشد، با اين حال عده‌اي گمان مي‌كنند كه اين مصوبه به معناي ضرورت عدم نصب دكل‌هاي مخابراتي است كه اين، برداشت درستي نيست و به دليل تاييد سلامت اين دكل‌ها از سوي وزارت بهداشت، براساس قانون هيچ‌كس نمي‌تواند مانع از نصب دكل‌هاي يادشده شود و شهرداري نيز تنها بايد پس از بررسي ميزان استحكام زمين و بنايي
كه قرار است دكل مخابراتي در آن نصب شود، تذكرات لازم را به مالك داده و مجوز مربوطه را صادر كند.

  نوشته شده در  شنبه 1389/07/03ساعت 18:30  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
پروژه پير مشهد با حضور وزير کشور آزمايش شد

پس از گذشت بيش از ۱۰ سال از آغاز عمليات اجرايي خط يک قطارشهري مشهد وعده هاي مسئولان درباره اين «پروژه پير» همچنان ادامه دارد و در آخرين اظهارنظر وزير کشور که پنج شنبه گذشته براي افتتاح چند پروژه شهري به پايتخت معنوي ايران سفر کرده بود، پس از آن که ۱۰ کيلومتري را سوار بر يکي از واگن هاي آزمايشي، روي ريل هايي که در شرف فرسوده شدن هستند طي کرد از حمل واگن هاي اين پروژه به کشور در پايان خرداد ماه سال جاري خبر داد و گفت: در ايام ميلاد امام رضا(ع) تست گرم آن ها انجام مي شود و مردم دهه فجر مي توانند از قطارشهري استفاده کنند.

اقتصاد گزارش خبري مديرعامل شرکت بهره برداري از قطار شهري مشهد، شانزدهم اسفند ماه سال پيش و در نودمين جلسه علني شوراي اسلامي شهر مشهد اعلام کرده بود که در تاريخ ۹/۹/۸۹، واگن هاي چيني براي اولين بار روي ريل هاي پروژه پير پايتخت معنوي ايران خواهند رفت.يک هفته بعد از اظهارات «رجب نژاد»، «محمد رويانيان» رئيس ستاد حمل و نقل و مديريت سوخت کشور هم که در مشهد حضور يافته بود در ادعايي جالب توجه گفته بود: قطار شهري طي ۲ تا ۳ ماه آينده (ارديبهشت يا خرداد سال جاري) راه اندازي خواهد شد.

آزمايش موفق ريل‌ها

پس از آن که تست گرم خط يک قطار شهري با حضور «مصطفي محمد نجار» انجام شد وي به جمع خبرنگاران آمد و اظهار داشت: هدف اين تست، بررسي سيستم برق و سيگنالينگ ريل ها و موارد ديگر بود که خوشبختانه موفقيت آميز بود که با اين کار در زمان صرفه جويي خواهد شد و قطار شهري زودتر راه اندازي مي شود. به گزارش ايسنا شهردار مشهد هم در اين مراسم از قول رئيس جمهور براي حمايت از منوريل پايتخت معنوي ايران خبر داد. در جريان بازديد وزير کشور از اين «پروژه پير»، مديرعامل شرکت بهره برداري از قطارشهري مشهد هم با بيان اين مطلب که تأخير به وجود آمده در پروژه، حق قطار شهري مشهد نبود، تصريح کرد: از مدت ها قبل آمادگي راه اندازي قطار شهري را داشتيم اما مشکلات واگن، ما را وادار به تأخير طولاني کرد.«محمد نجار» در ادامه سفر خود به مشهد در آيين بهره برداري از پل «سلام» و بخشي از تندگذر شرقي پيرامون شهر (موسوم به ۱۰۰ متري) حضور يافت.به گزارش ايرنا، وزير کشور در اين مراسم گفت: مشهد قطب عالم امکان وام القراي جهان تشيع در جهان اسلام است و هر فعاليت عمراني که در مشهد انجام شود انعکاس داخلي و خارجي بي شماري دارد. همچنين به گزارش فارس، «محمد نجار» توجه به توسعه و آباداني مشهد را امري ضروري و انکارناپذير براي همه حوزه هاي مسئوليتي نظام دانست و تاکيد کرد، حضور سالانه ۲۴ ميليون زائر داخلي و يک ميليون زائر خارجي در اين شهر، مرکزيتي معنوي به شهر بخشيده و ضرورت رسيدگي را به اين شهر چند برابر مي کند.وزير کشور رسيدگي به حوزه حمل ونقل و ترافيک مشهد را از ابعاد مختلف در کشور داراي اهميت دانست و با اشاره به نگاه ويژه وزارت کشور به بافت هاي فرسوده، حاشيه شهر و پسماندها، گفت: در مشهد اقدامات موثري در اين زمينه ها انجام شده و از ديگر اقدامات تا رفع کامل نيازها در اين شهر حمايت خواهيم کرد.بر اساس گزارش ايرنا، «محمود صلاحي» استاندار خراسان رضوي هم در اين مراسم مشهد را ويترين ايران براي جهان اسلام دانست و گفت: مشهد سالانه ۳ تا ۴ برابر عربستان زائرپذيري دارد.«محمد پژمان»، شهردار مشهد نيز از دستور ايزوله کردن تندگذر شرقي شهر به منظور جلوگيري از تردد عابران پياده، دوچرخه و موتورسيکلت خبر داد و خاطرنشان کرد: تنها ساخت قطعه کوچکي از تندگذر شرقي باقي مانده که با تکميل آن سرعت تردد شهروندان و زائران به ۹۰ تا ۱۰۰ کيلومتر در ساعت خواهد رسيد.پژمان گفت: موضوع ترافيک و حمل  ونقل در کلان شهرها بر مسائل اجتماعي، اقتصادي و سياسي بسيار تاثيرگذار است.وي به نگاه ويژه شهرداري مشهد به موضوع حمل ونقل اشاره کرد و افزود: در اين راستا سرعت بخشيدن به سفرهاي درون شهري و ايمن سازي عبور و مرورها مورد توجه است.پژمان پروژه پل سلام با اعتبار 80 ميليارد ريال و پروژه صدمتري شرقي با ۱0۰ ميليارد ريال سرمايه گذاري را از اقدامات شهرداري مشهد در چارچوب اهداف اين نهاد عنوان کرد.شهردار مشهد از افتتاح تقاطع غيرهمسطح ميدان شهيد عباسپور، تقاطع غيرهمسطح ميدان جهاد و تقاطع غيرهمسطح ميدان امام حسين(ع) در آينده نزديک خبر داد و ابراز اميدواري کرد که با افتتاح اين پروژه ها شاهد کاهش ترافيک و تسهيل عبورومرور در شهر مشهد باشيم.

  نوشته شده در  شنبه 1389/02/18ساعت 8:12  توسط  ابراهيم حريربافان  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM